Poláci se bojí nahlašovat zločiny z nenávisti. Přišli by o práci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Xenofobní útoky začaly v Británii probíhat několik dní po referendu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Narážkám a útokům od té doby čelí zejména Poláci. Mnozí z nich ale nehodlají útoky z nenávisti nahlašovat, protože se bojí zrušení práva tamějšího pobytu nebo ztráty práce, píše The Independent.
Ředitelka Polské společenské a kulturní asociace v Británii Joanna Mludzinská uvedla, že Středoevropané žijící na území Velké Británie se bojí o útocích informovat policii, protože mají strach, že přijdou o tamější právo pobytu.
Dále varovala, že se středoevropští občané v Británii cítí jako bezprávní, protože je vláda využívá jako „rukojmí“ v nadcházejícím vyjednávání o brexitu, a tak se rozhodli raději chovat nenápadně a nekontaktovat úřady.
„Velmi málo lidí v současnosti oznamuje policii, že jsou terčem zločinů z nenávisti. Lidé se strašně bojí, protože se to často stává i v zaměstnání a oni mají strach, že pokud to nahlásí, o práci přijdou,“ řekla Mludzinská. „Nebo na ně útočí soused a oni nechtějí dělat problémy,“ dodala.
Vláda by měla vyjasnit postavení téměř tří milionů občanů Evropské unie, kteří v Británii žijí. Mludzinská dodala, že Poláci a další se nachází v bezvýchodné situaci.
Ve Velké Británii se po červnovém referendu, kdy se země rozhodla pro odchod z EU, spustila lavina xenofobních útoků. Útoky zpravidla směřují na nejrůznější menšiny, mimo jiné na přistěhovalce z Polska, kterých v Británii žije něco kolem milionu.
Například koncem srpna skupina teenagerů umlátila k smrti Poláka v anglickém městě Harlow. Potyčce předcházely nadávky ze strany teenagerů a policie incident vyšetřuje jako útok z nenávisti.
Začátkem července pro změnu došlo k žhářskému útoku na dům, kde bydlí polská rodina ve městě Plymouth. Na zápraží zmíněného domu se tehdy objevil vzkaz s nápisem: „Vraťte se do své zas*ané země, příště dojde na vaši rodinu.“