Boj o burkiny eskaluje. Města odmítají verdikt soudu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzská města odmítají respektovat soud. Nejvyšší správní soud ve Francii totiž dnes pozastavil zákaz burkin na francouzských plážích. Rozhodnutí starostů některých jihofrancouzských měst zakázat celotělové muslimské plavky nepovažuje soud za oprávněné. Francouzi kvůli zákazu sklízeli kritiku nejen ze strany muslimské obce, ale i ze zahraničí od lidskoprávních aktivistů. Problém ale hýbe celou Francií a už první města se bouří a oznámila, že se soudem nehodlají řídit a zákaz ponechají v platnosti.
Soud v pátek projednával petici, kterou podaly organizace Liga za lidská práva a Sdružení proti islamofobii ve Francii. Správní soud se rozhodl pozastavit vyhlášku letoviska Villeneuve-Loubet, ženy se zde zase mohou beztrestně koupat v burkinách. Podle listu Le Figaro měl verdikt představovat precedens pro ostatní dotčená města, mezi nimiž je například Cannes. Definitivní verdikt soud teprve vyřkne.
Podle Sdružení proti islamofobii ve Francii byl zákaz protizákonný a diskriminační a bylo nutné ho odvolat. Argumentovalo tím, že zákon v zemi zakazuje nosit na veřejnosti oděv zahalující tvář, ale nikoli náboženské symboly či oděvy. Rozhodnutí soudu tak šéf francouzské muslimské rady Abdallah Zekri označil za „vítězství zdravého rozumu a práva“.
Podobně reagovali rovněž zástupci francouzských i mezinárodních lidskoprávních organizací. „Vynucování podobných zákazů vede ke zneužívání a ponižujícímu zacházení s muslimskými ženami a dívkami,“ uvedl v prohlášení ředitel evropské sekce Amnesty International John Dalhuisen.
Starosta severokorsického města Sisco se však nechal vzápětí po rozhodnutí slyšet, že zákaz zrušit nehodlá. „U nás panuje velmi, velmi, velmi silné napětí a já zákaz neodvolám,“ řekl starosta Ange-Pierre Vivoni televizi BFM-TV.
Vzápětí se nechal slyšet i Lionel Luca, zástupce starosty Villeneuve-Loubet, že město zatím nebude své nařízení rušit. „V naší zemi probíhá islamizace,“ prohlásil Luca. Zdůraznil, že bude bojovat za zákon o zákazu burkini v parlamentu. „Já nezpochybňuji rozhodnutí Státní rady,“ dodal později už trochu smířlivěji Luca, „ale pak to znamená, že musíme vydat zákon,“ dodal.
Také radnice města Nice sdělila agentuře AFP, že budou tak dlouho proti ženám v burkinách zasahovat, dokud se jich zákaz tohoto počínání nebude také konkrétně týkat. Podobně se vyjádřilo i vedení města Fréjus, kde je starostou zástupce krajní pravice. Také radnice v Mandelieu-La Napoule oznámila, že nebude respektovat soudní rozhodnutí ohledně Villeneuve-Loubet.
Zákaz jako první vyhlásil starosta Cannes na začátku srpna, podle kterého burkiny příliš zdůrazňují příslušnost k náboženství, což odporuje zásadám republiky a může narušit veřejný pořádek. Upozornil, že země se vzpamatovává z teroristických útoků spáchaných radikálními islamisty. Posléze se k němu připojilo několik dalších starostů ve francouzských letoviscích.
Radnice v Cannes vydala vyhlášku zakazující burkiny zatím s platností jen do konce srpna. Lidem, kteří nařízení poruší, měla hrozit pokuta ve výši 38 eur (1030 korun). Podobně tomu bylo ve Villeneuve-Loubet. Starosty nepřímo podpořili ještě před rozhodnutím pátečního soudu i někteří státní činitelé včetně prezidenta Françoise Hollanda. Premiér Manuel Valls přímo prohlásil, že zákazy burkin nejsou podle něj žádným přehmatem, za což sklidil kritiku od několika ministrů. Důraznější podpora zákazu burkin je pak od francouzské pravice, včetně Národní fronty, která má na jihu země silnou podporu.
Spokojený s rozhodnutím soudu očividně není ani premiér Manuel Valls. Ten je přesvědčen, že dnešní rozhodnutí Státní rady „nevyčerpává diskuzi, která se otevřela v naší společnosti“ na toto téma. „Je to zásadní diskuse,“ sdělil Valls.
Nyní roste tlak na parlament, aby podobný zákaz prosadil zákonem.
Francie v roce 2011 jako první evropská země zakázala zahalování obličeje na veřejných prostranstvích, tedy fakticky zakázala nošení muslimského nikábu či burky na veřejnosti. Na burkiny se tento zákaz nevztahuje, protože plavky zahalují vlasy, ale ponechávají odkrytý obličej.