Válka v Sýrii

Ofenziva proti baště islamistů v Rakká začala

Válka v Sýrii
Ofenziva proti baště islamistů v Rakká začala

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Arabsko-kurdské síly v Sýrii, které mají podporu západních spojenců v čele s USA, zahájily ofenzívu na město Rakká. To je jednou z hlavních bašt tzv. Islámského státu. Sdělilo to vedení opozičních Demokratických sil Sýrie (SDF), které v Sýrii bojují proti džihádistům i vládním jednotkám.  „Velká bitva za osvobození města Rakká a jeho provincie začala,“ řekla novinářům mluvčí SDF.

Rakká je v rukou IS dva a půl roku. Oznámení o ofenzívě přišlo v době, kdy v Iráku útočí provládní síly za pomoci koalice v čele s USA proti další baště džihádistů, městu Mosul. Páteří SDF jsou kurdské milice YPG, které sousední Turecko považuje za teroristickou organizaci.

K ofenzivě už dříve Francie vyzvala mezinárodní koalici, která v čele s USA bojuje proti Islámskému státu. A to již za nyní probíhajícího útoku na bojovníky IS v iráckém Mosulu, řekl francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

„Myslím, že je to potřeba,“ řekl ministr k útoku na Rakku ministr. „Ofenzíva by se neměla odkládat, protože bitva o Mosul bude složitá a dlouhá, protože ozbrojenci IS se tam ukrývají za civilní obyvatelstvo,“ dodal.

Francie je druhým největším přispěvatelem do působení koalice, která především leteckým bombardováním pozic islamistů pomáhá místním pozemním silám vytlačovat IS z míst, která v posledních letech obsadil.

Brzký útok na Rakku předvídal nedávno také americký ministr obrany Ash Carter. „Máme v úmyslu tam jít brzy se silami, které jsou toho schopny a které mohou město Rakká obklíčit a dobýt. Jednáme o tom s Tureckem, které by později mohlo převzít nějakou roli,“ řekl ve čtvrtek ministr.

V říjnu velitel amerických vojenských operací proti IS generál Stephen Townsend oznámil, že součástí útoku na město Rakká budou i syrské kurdské milice YPG. USA považují kurdské milice za spojence v boji proti IS. Podle Turecka jde ale o teroristickou organizaci, neboť udržují kontakty se Stranou kurdských pracujících (PKK), organizací tureckých Kurdů, která bojuje proti ústřední vládě v Ankaře.

Ilustrační foto - Shutterstock

Rakká je jedním ze dvou hlavních středisek IS. Druhým je severoirácký Mosul, proti kterému vedou už několik týdnů pozemní ofenzivu irácké a kurdské síly.

Irácké speciální síly v neděli dál zajišťovaly dobyté čtvrti Mosulu a postupovaly k hustěji obydleným oblastem. Jejich postup se ale zpomalil, protože v těchto oblastech džihádisté budují své pozice mezi civilisty a vojáci již nemohou počítat s podporou letectva. „Je tam mnoho civilistů a my se snažíme je ochránit. Je to jedna z dosud nejtěžších bitev,“ řekl agentuře AP jeden z velitelů irácké armády.

,

6. listopadu 2016