ČNB poprvé po pěti letech zvýšila úrokové sazby, koruna hned posílila
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek poprvé od února 2008 zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, banka zvýšila o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Koruna ihned poté posílila pod 26 Kč/EUR, což je nejsilnější úroveň od listopadu 2013. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman.
ČNB se tak stala první centrální bankou v Evropské unii, která během současného hospodářského cyklu zvýšila úrokové sazby. Zároveň ČNB v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta a pro příští rok na 3,2 procenta.
„Postupný růst sazeb je v současné situaci již žádoucí. Ekonomický růst je příznivý a v některých ohledech lze v ekonomice již pozorovat známky přehřívání,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem dražší půjčky na bydlení. Vyšší sazby ale zároveň přinášejí vyšší úročení vkladů. Podle čtvrtečního vyjádření analytiků zvýšením základních úrokových sazeb končí období levných peněz. Nadcházející růst úročení úvěrů, hypoték a vkladů ale bude pozvolný a bude se týkat nových úvěrů.
„Zvýšení úroků, ať už u úvěrů, nebo naopak u vkladů pro střadatele nebude ale nijak zásadní,“ uvedl Jaromír Jáč z Generali Investments CEE. Podle něj je dobré mít na paměti, že reálné úrokové sazby ČNB (tedy výše nominální sazeb očištěných o inflaci) zůstávají záporné a tento stav bude trvat ještě dlouhou dobu.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok nevyloučil, že další zvyšování úrokových sazeb může nastat v příštích dvou letech, konkrétní ovšem nebyl. „Rozhodně nečelíme žádnému přehnanému tlaku v oblasti inflace. Bude samozřejmě záviset i na vývoji kurzu koruny. Další zvyšování v průběhu příštích dvou let může přicházet, nicméně bude to podmíněno dalším vývojem ukazatelů, které jsou pro nás klíčové,“ uvedl.
Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela ČNB ještě letos přistoupí k jednomu zvýšení sazeb a příští rok k dalším třem. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská se domnívá, že další zvýšení úrokových sazeb může přijít ve druhém nebo třetím čtvrtletí příštího roku. Sazby ale podle ní v ČR porostou stejně jako v Evropě či USA velmi pomalu kvůli slabé inflaci.
Ekonomové také upozornili, že ČNB je první centrální bankou v Evropské unii, která během současného hospodářského cyklu zvýšila úrokové sazby. „ČNB je teprve třetí centrální bankou ekonomicky vyspělé země, která se v pokrizovém období pro růst sazeb rozhodla. Zatím měnové šrouby utáhly jen americká a kanadská centrální banka,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda. Dodal, že ČNB budou v dohledné době následovat centrální banky dalších evropských zemí, včetně Evropské centrální banky, která by podle něj měla k podobnému kroku přistoupit ve druhé polovině příštího roku.
ČNB ve čtvrtek zvýšila také lombardní sazbu, a to o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázány penále za nesplácené úvěry nebo neuhrazené daně, zůstala na 0,05 procenta.
Koruna v reakci na zvýšení sazeb rychle posílila pod hranici 26 Kč/EUR. Zhruba deset minut po oznámení kroku ČNB byla na 25,90 Kč/EUR, což byla nejsilnější úroveň od listopadu 2013, kdy ČNB zahájila devizové intervence s cílem korunu oslabit. Později koruna zvolna posilovala a pohybovala se kolem 26 Kč/EUR.
ČNB naposledy hýbala s úrokovými sazbami v listopadu 2012, kdy je snížila na minimální úroveň, která od té doby činila 0,05 procenta. Naposledy bankovní rada sazby zvýšila v únoru 2008, základní úroková sazba tehdy stoupla na 3,75 procenta. Od té doby ČNB sazby snižovala.