Snižuje finanční správa uměle statistiky odvolání k DPH?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přepisuje finanční správa statistky, nebo se výrazně zlepšila práce úředníků při doměřování daně z přidané hodnoty? Podle každoročně vydávané zprávy, která hodnotí činnost finanční správy, se totiž skokově zlepšila při doměřování DPH. Zatímco ještě v letech 2014 a 2015 podnikatelé se svými odvolání u Odvolacího finančního ředitelství (OFŘ), které sídlí v Brně, uspěli přibližně v každém třetím případě, v roce 2016 uspěl asi každý sedmý. To se příliš nezdá Unii daňových poplatníků.
Ministerstvo financí každoročně vydává zprávu, ve které hodnotí činnosti finanční a celní správy. Ta za loňský rok, který finanční správa před několika dny zveřejnila, ukazuje zajímavá čísla s ohledem na úspěšnost při výběru daně z přidané hodnoty (DPH). Podle ní totiž došlo ke skokovému zlepšení při doměřování DPH. Zajímavé je to především v kontextu toho, že bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) si jako měřítko svého úspěchu ve funkci dal právě zvýšení výběru DPH.
Změnu je možné sledovat na tom, jak úspěšní jsou podnikatelé a živnostníci, když se proti doměřování DPH odvolávají. V roce 2013 uspěli podnikatelé při odvolání před OFŘ v cca 30 procentech případů a v roce 2014 a 2015 přibližně ve 25 procentech případů. Úspěšnost při odvolání za loňský rok je ale podstatně nižší, a to jen asi 14 procent.
Skokový rozdíl se zdá podezřelý Unii daňových poplatníků, která na zvýšení úspěšnosti práce OFŘ upozornila na Facebooku. „Odvolací finanční ředitelství zásadně přepisuje statistiky úspěšnosti a kvality práce finančních úřadů...Unie daňových poplatníků chce věřit, že za uvedenými čísly skutečně stojí zlepšení práce finančních úřadů. Bylo by to záhodno, jelikož lze dovozovat, že ona úspěšnost půjde ruku v ruce s úspěšností zajišťovacích příkazů. Nicméně pochyby o uvedeném jsou značné, podložené zkušenostmi z terénu,“ napsal na sociální síti předseda unie Ondřej Lichnovský.
Odvolací úřad v Brně ale zdůvodňuje zvýšení úspěšnosti lepší rozhodovací praxí. „Pokud došlo k potenciálnímu snížení negativních rozhodnutí OFŘ vůči finančním úřadům, pak jde podle našeho názoru o výsledek postupného ustalování rozhodovací praxe odvolacího orgánu, ke kterému dochází po reformě Finanční správy v roce 2013, kdy současně dochází k ustalování rozhodovací praxe finančních úřadů, mimo jiné i s ohledem na rozhodovací praxi OFŘ,“ uvedla pro server Echo24 mluvčí OFŘ Veronika Šimčíková.
Výrazně se také zvýšil počet případů, kdy se podnikatelé rozhodnou kvůli doměření DPH odvolat a případ skončí až u brněnského úřadu. V roce 2014 řešilo OFŘ necelých 1500 případů odvolání, v následujícím roce to bylo více než 1800 a loni se odvolalo přes 2500 podnikatelů. Přitom ještě v roce 2013 řešilo OFŘ kolem tisícovky případů odvolání.
„Ten nárůst úspěšnosti doměření DPH je značný. Obzvláště, když se DPH doměřená v roce 2016 na základě daňové kontroly oproti roku 2015 více jak zdvojnásobila. Pro tyto dva údaje se těžko hledají jiné rozumné argumenty, než že finanční správa začala mnohem agresivněji DPH doměřovat. Po dvou letech přitom poznáme, zda se jednalo o postup oprávněný či nikoliv,“ uvedl Lichnovský.
Žaloby podnikatelů, jimiž se tito doměřené dani brání, dnes podle Lichnovského čekají na projednání kolem jednoho roku, u nejvytíženějších soudů však i roky tři. A jsou to právě soudy, které budou mít poslední slovo v tom, zda finanční správa v loňském roce daně doměřovala v souladu se zákonem. Finanční správou zveřejněné statistiky přitom ukazují, že úspěšnost podnikatelů před soudy byla v roce 2016 značná. Soudy přezkoumaly doměřenou DPH ve výši 3,3 mld., kdy u 49 procent z této částky daly za pravdu podnikatelům.