Nový středoevropský šampion

  - Foto: Shutterstock
Nový středoevropský šampion

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Expremiér Mirek Topolánek tvrdí, že se vrátil do vysoké politiky. A má pravdu. Jako jeden z hlavních manažerů Energetického průmyslového holdingu (EPH) miliardáře Daniela Křetínského se podílí na budování nového středoevropského energetického šampiona, pro nějž jsou vztahy s politiky napříč Evropou zásadní. EPH je jednou z vůbec nejrychleji se rozrůstajících skupin v Evropě. Jeho hlavní mozek Daniel Křetínský ho totiž staví na strategii cesty proti proudu.

Ještě se vám budu hodit

V evropské energetice panuje kvůli dotovaným a evropskou regulací direktivně vymáhaným obnovitelným zdrojům chaos. Nikdo neumí spočítat, jestli se jakákoliv nová elektrárna vyplatí, nebo ne. Nikdo netuší, jakými novými regulacemi zatíží v nejbližší době Brusel klasické zdroje. Řada velkých západoevropských energetických skupin proto levně vyprodává klasické elektrárny. A Daniel Křetínský levně nakupuje. Sází na to, že trh postavený výhradně na větrnících, solárech, bioplynu a spol., o němž část Evropy v čele s Německem sní, nikdy nebude fungovat. Je přesvědčen, že bez klasických zdrojů se energetika neobejde. Evropa si postupně uvědomí, jak jsou přinejmenším jako záložní zdroje pro chvíle, kdy zrovna nesvítí a nefouká, důležité. A jejich cena zase stoupne. Pro mezičas si EPH umí s politiky a regulátory v různých zemích vyjednat výhodné překlenovací podmínky.

Nedávným nákupem Slovenských elektráren (SE) od italského Enelu se z EPH stala vůbec nejmocnější podnikatelská skupina na Slovensku. SE jsou slovenským ČEZ. Majitelem drtivé většiny elektráren v zemi. Křetínský postupně od Enelu získá celý jeho dvoutřetinový podíl. Třetinu hned, další po dostavění třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce. Zbývající třetinu ve Slovenských elektrárnách drží slovenská vláda.

EPH už delší dobu vlastní 49 procent ve Slovenském plynárenském podniku. Přestože to není podíl většinový, zaručuje mu manažerskou kontrolu firmy. Většinu, ovšem bez práva podnik řídit, má slovenský stát. EPH patří klíčové plynovody, které přivádějí ruský plyn do Evropy. A je jediným distributorem plynu do firem a domácností na celém Slovensku. K tomu je potřeba připočíst zásobníky plynu na Slovensku i Česku. Nafta Gbely, kterou též EPH ovládá, provozuje i byznys s ropou.

Je to taková koncentrace moci v energetice, jako kdyby jediná firma v Česku ovládala ČEZ, Transgas, který dnes patří německému RWE, plus značnou část distributorů plynu a elektřiny do domácností. A to ještě připočtěte zásobníky a část ropného byznysu. Když si uvědomíme, jak obrovský vliv měl jen samotný ČEZ (v domácích poměrech polovina toho, co má EPH ve slovenské energetice) na domácí politiku a jak obrovský zájem mají politici o moc nad ním, je na první pohled zřejmé, že Daniel Křetínský je jedním z hlavních mocenských hráčů v Bratislavě. Zvlášť když je jeho partnerem jak ve Slovenských elektrárnách, tak v plynařském SPP stát.

Křetínského EPH je po nákupu Slovenských elektráren v zemi vůbec nejvlivnější podnikatelskou skupinou. Vlivnější než samotná J&T, která spolu s Křetínským a Patrikem Tkáčem EPH vlastní. Podstatně vlivnější než Penta. Tím nejvlivnějším hráčem se EPH mohl stát i proto, že ČEZ, který měl také o Slovenské elektrárny zájem, z obchodu nakonec vycouval. S vysvětlením, že riziko nákupu firmy s protahující se stavbou atomové elektrárny je příliš vysoké. Ministr financí Andrej Babiš, který v ČEZ vykonává akcionářská práva státu, hodně tlačil na to, aby ČEZ na Slovensko nešel. Daniel Křetínský si nakonec dokázal nákup vyjednat tak, že na sebe vůbec žádné riziko nebere. Nejprve převezme od Italů jen třetinový podíl. Zbývající třetinu pak získá až poté, co Enel elektrárnu Mochovce dostaví a řádně uvede do provozu.

Nová fronta

Další střet mezi ČEZ a EPH se otvírá v Polsku. Tam vyprodává svá aktiva v teplárnách a elektrárnách francouzská státní energetická společnost Electricité de France. Na prodej by mělo být pět tepláren, které mají na polském trhu podíl kolem 15 procent, a elektrárna v Rybniku, jež se na výrobě elektřiny podílí sedmi procenty. Podle polského ekonomického deníku Puls Biznesu si už Francouzi na prodej najali právní firmu Dentons a investiční banku Rothschild. Celý svůj balík polských aktiv chtějí prodat vcelku a rychle. Mají ambici dotáhnout obchod v polovině roku. Podle zmíněného polského deníku je právě EPH hlavním zájemcem. Křetínský připravované akvizice předem tradičně nikdy nekomentuje. ČEZ naopak už svůj zájem oficiálně potvrdil. Bude zajímavé sledovat, jestli se i v Polsku bude opakovat slovenský scénář. Jestli ministr financí Andrej Babiš bude opět ČEZ od zahraničního nákupu odrazovat, a umetat tím Danielu Křetínskému cestu a snižovat tím cenu.

I nákup v Polsku je totiž svým způsobem riskantní. Elektrárna ve vlastnictví Francouzů momentálně prodělává a žádá stát o dotaci na úhradu ztrát. Nová konzervativní vláda totiž už před volbami slíbila, že hodlá budovat národní ekonomické šampiony v klíčových strategických odvětvích. Zatím není zřejmé, jak chce své plány realizovat ve výrobě elektřiny. Hlavním architektem budování šampionů je nový vicepremiér pro rozvoj Mateusz Morawiecki. Do vlády přišel z postu předsedy představenstva Bank Zachodni WBK, čtvrtého největšího finančního domu v zemi, který patří španělskému Santanderu.

Na novou polskou strategii šampionů Křetínský a J&T netrpělivě čekají i kvůli domácímu Unipetrolu. Ten ovládá polský státní PKN Orlen a J&T v něm drží 27 procent. Už loni před volbami Polákům nabídli, že od nich za 30 miliard korun jejich většinový podíl koupí. Petrochemie včetně Unipetrolu nyní zažívá díky levné ropě éru rekordních zisků. Unipetrol vydělal přes sedm miliard korun, což je nejlepší výsledek v historii. To je víc než samotný polský Orlen s profitem v přepočtu kolem 6,3 miliardy korun.

Právě Orlen se má stát základem jednoho z národních šampionů. Kabinet si stačil zadat analýzu jeho propojení s gdaňským koncernem Lotos a největší polskou plynařskou firmou PGNiG. Už začátkem roku vyměnila vláda v PKN vedení firmy. Šéfem se stal bývalý ministr státního pokladu za předchozí vlády konzervativců Wojciech Jasiński. Teď je otázkou, jak bude do nového polského šampiona zapadat vysoce ziskový Unipetrol. Ve hře je jak možnost, že si ho bude chtít ponechat, tak varianta, že peníze, které mu za něj Křetínský a spol. nabízí, by se hodily Polákům na jiné obchody.

Zatímco čeští politici se do užších kontaktů s novou polskou vládou příliš aktivně nehrnou, Křetínského lidé si podle informací Týdeníku Echo s polskými konzervativci čile budují kontakty.

Polskem plány Daniela Křetínského samozřejmě nekončí. Poohlíží se i po dalších elektrárnách, v Británii, Itálii a dalších zemích západní Evropy. A potřebuje na to peníze. Proto zvažuje, že část svého EPH nabídne investorům. Podle informací Týdeníku Echo už projevili zájem Číňané z CEFC, kteří postupně vstupují do finančního J&T Holdingu. Daniel Křetínský si ale chce svou energetickou skupinu držet víc v „anglosaském stylu“.