Nejtěžší summit G7. Propadák. Trump bude proti všemu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nevypočitatelnost amerického prezidenta Donalda Trumpa a také jeho nejisté postoje v oblastech mezinárodního obchodu či ochrany životního prostředí ohrožují jednotu skupiny sedmi nejvyspělejších globálních ekonomik. Itálie, kde v pátek začal dvoudenní summit G7, tak podle agentury DPA musí počítat s nezdarem jednání.
Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker na úvod vrcholné schůzky vyzvali k jednotě, která ale především v pohledu na obchodování a ochranu ovzduší chybí. Kvůli odmítavému postoji Trumpovy administrativy musela Itálie upravit i návrh závěrečného prohlášení k problematice zvládání migrační krize, neboť USA si podle médií vymínily zdůraznění ochrany státních hranic a právo omezovat přistěhovalectví.
Před summitem Trump opět tvrdě kritizoval německé obchodní přebytky, které označil za velmi špatné. Podle Junckera se sice německá obchodní bilance americkému prezidentovi nelíbí, nejedná však agresivně, ale naopak konstruktivně. Předseda EK pak v této souvislosti zprávy médií o postoji USA označil za přehnané.
Nadále zůstává nejasné, zda se G7 v závěrech stejně jako v minulosti jasně vysloví pro svobodný obchod a proti protekcionismu. Dosud totiž nová americká administrativa takový přístup blokovala. Trumpův hospodářský poradce Gary Cohn před summitem prohlásil, že USA povedou velmi kontroverzní debatu o obchodování a o významech slov volný a otevřený. Dodal, že Washington usiluje o spravedlivá pravidla hry.
S tvrdými jednáními počítá i Tusk, „Není pochyb o tom, že tohle bude nejtěžší summit G7 za poslední roky,“ řekl Tusk. Také mnozí analytici hovoří o kritické úrovni vazeb G7 v její dosavadní historii a od vrcholného shromáždění očekávají propadák.
Státy skupiny G7 očekávají od Trumpa, že jim na summitu vysvětlí své postoje k Pařížské dohodě o ochraně klimatu, kterou během volební kampaně přislíbil zavrhnout. Dohodu Trump opakovaně označil za škodlivou pro americké hospodářství a pro USA neférovou.
Cohn v pátek navíc novinářům v italské Taormině, kde se summit koná, řekl, že Trump nemusí sdílet názory ostatních lídrů zemí G7 na potřebě prodloužení sankcí proti Rusku kvůli jeho roli ve východoukrajinském konfliktu. „V tuhle chvíli nezastáváme žádné stanovisko,“ sdělil Cohn novinářům s tím, že Trump „vyhodnocuje“ budoucnost amerických sankcí vůči Rusku. Podle činitele bude Rusko důležitým tématem summitu.