Andrej Babiš se bojí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman vyhlásil, že vypíše parlamentní volby na 20. a 21. října 2017. Velmi rozumně to udělal s velkým předstihem, čímž dal politickým stranám jistotu a dostatek času na kampaň. K tak časnému ohlášení ho nic nenutilo. Mohl to klidně natahovat a termín oznámit až tři měsíce před volbami.
Server Novinky.cz udělal anketu mezi šéfy parlamentních stran. Nikdo si nestěžoval, Zemana pochválili za včasné rozhodnutí. S jedinou výjimkou: Andreje Babiše. „No, doufal jsem, že to bude aspoň o dva týdny dřív, ale samozřejmě rozhodnutí prezidenta respektuju,“ napsal deníku Právo. Dřívější volby by prý ukončily hádky v koalici. „Spolupráce je negativně ovlivňována blížícími se sněmovními volbami.“
Je to další ukázka toho, jak se Andrej Babiš sice střídavě tváří jako silák i jako oběť, ale vývoje příštích měsíců se bojí. Ví, že pro něj nejde dobrým směrem a že je to hra o čas. Proto by chtěl volby co nejdřív.
To, čeho se bojí, je především kulminace policejního vyšetřování kolem dotačního podvodu na Čapím hnízdě, pochybností o původu jeho osobních legálních příjmů a podezření z daňových úniků, když prodával firmy sám sobě, čímž si z Agrofertu vytahoval peníze, a vyhýbal se tak placení daní. Na všechny tyto cesty navedl policisty a daňovou správu (která ovšem podléhá Babišovi, takže se do vyšetřování nijak nehrne) sám ministr financí vysvětlováním, kde vzal osobní, zdaněné, legální peníze na nákup dluhopisů Agrofertu.
Andrej Babiš se zjevně připravuje na to, že ho policie může každým dnem obvinit z trestného činu. Server iDNES.cz, patřící do Babišova svěřenského fondu, večer 29. března 2017 jako první přinesl zprávu pod titulkem „ANO změnilo morální kodex, stíhaný člen nově nemusí rezignovat“. Hnutí samo zveřejnilo měkčí verzi kodexu na svých stránkách 3. března 2017. V původní verzi stálo: „Reprezentant, proti němuž je zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí.“ Kdyby byl tedy Babiš obviněn, musel by okamžitě odejít z vlády, Poslanecké sněmovny i hnutí ANO.
Nová verze kodexu je nesrovnatelně měkčí. „Reprezentant, proti němuž je podána obžaloba pro úmyslný trestný čin nebo nedbalostní trestný čin spáchaný v souvislosti a ve spojení s výkonem veřejné funkce, neprodleně rezignuje na volený mandát, na svou funkci v Hnutí a na členství v Hnutí.“
Takže už nikoliv obvinění, ale až obžaloba. A to nikoliv z jakéhokoliv trestného činu, nýbrž jen z trestného činu spáchaného při výkonu funkce. Pokud tedy člen hnutí vraždí, znásilňuje či krade mimo výkon funkce, nic mu nehrozí. iDNES.cz pak s podtitulkem „Byly impulzem daňové machinace?“ píše: „Zakladatel a vůdce hnutí Andrej Babiš přitom v poslední době čelí podezřením, že se dopustil daňových úniků. Jde o kauzy, které s jeho politickou funkcí nesouvisí, tudíž by nebyl v rozporu s novým morálním kodexem. To, že je nové vnitrostranické pravidlo šité na míru právě Babišovi, ANO odmítá.“
Tomu se říká útěk dopředu. Nejdéle běží vyšetřování dotačního podvodu na Čapím hnízdě, kde kriminalisté znovu požádali o prodloužení termínu. Tento případ, který se vyšetřuje už rok a půl, je přitom velmi jednoduchý. Farma nejdřív patřila Babišovi. Pak se na dobu, kdy si sáhla na peníze z programu pro malé a střední firmy, přesunula do anonymní schránky – za jejíž vlastníky ministr financí loni před Velikonocemi ve sněmovně teatrálně označil své dvě dospělé děti a bratra své životní partnery Moniky –, po uplynutí dotací žádané lhůty se pak farma vrátila do Babišovy firmy Imoba.
Městské státní zastupitelství a vyšetřující kriminalisté teď museli předat spis ke kontrole na Vrchní státní zastupitelství vedené Lenkou Bradáčovou. Ta kontrola se správně jmenuje dohled nad dozorem. Podle trestního řádu může o takový dohled požádat: „Ten, proti němuž se trestní řízení vede, a poškozený mají právo kdykoliv v průběhu přípravného řízení žádat státního zástupce, aby byly odstraněny průtahy v řízení nebo závady v postupu policejního orgánu. Tato žádost není vázána žádnou lhůtou. Žádost je nutno státnímu zástupci ihned předložit a státní zástupce ji musí neprodleně vyřídit. O výsledku přezkoumání musí být žadatel vyrozuměn. Žádost o odstranění průtahů v řízení nebo závad v postupu státního zástupce vyřizuje státní zástupce bezprostředně vyššího státního zastupitelství.“
Na kriminalisty, kteří Babišův dotační podvod vyšetřují, a na městského státního zástupce, který to dozoruje, si tedy zjevně musel stěžovat někdo z Babišových blízkých. Lenka Bradáčová totiž tvrdí, že sám Babiš to nebyl.
Žádost o dohled, kde není žádná lhůta, jak dlouho může trvat, případ prodlužuje. Je zásadní rozdíl v tom, jestli bude případně Andrej Babiš obviněn do voleb, nebo až poté, co se mu v nich třeba podaří zvítězit. A policii i státní zastupitelství bude mít ve své moci. Tak jako má dnes daňovou správu.
Babiš zároveň vidí, že v oficiálních průzkumech stále s náskokem vede. Důležitý je ale trend. A jeho podpora začíná slábnout.
Zkušení a bystří generálové tvrdí, že pro úspěch v jakémkoliv souboji je zásadní empatie. Schopnost pochopit zájmy, motivaci a obavy svého protivníka. Babišovým koaličním partnerům tato politická empatie zjevně chybí. Kdyby ji měli, viděli by už loni před Velikonocemi, když Babiš mlžil kolem Čapího hnízda, jak moc se ministr financí bojí, že ho premiér vyhodí z vlády. Oni se naproti tomu ve stylu tradičních a přežitých politických klišé utvrzovali v tom, jak hrozí, že Babiš odejde z vlády. Kdyby empaticky a zároveň odvážně sledovali, co říká, poznali by, že je to jinak.
Teď se Andrej Babiš bojí ještě víc. Premiér to bohužel opět moc nevnímá a naopak se bojí, že by se mu vyhozením Babiše z vlády rozpadla koalice.
To ale vůbec není pravděpodobné. Kdyby ministra financí skutečně odvolal, jeho hnutí ANO by téměř s jistotou vládu neopustilo. Babiš by se dobrovolně nevzdal ministerstva spravedlnosti, které má vliv na státní zastupitelství. Už jen tím, že nejvyššího státního zástupce může kabinet odvolat pouze na návrh ministra spravedlnosti. Stejně tak by se nevzdal ministerstva obrany, pod nějž patří vojenské zpravodajství.
Pravděpodobnějším scénářem je, že by Babiš skuhral, dělal ze sebe oběť, a jeho ministři by dál seděli ve vládě, která by jela dál.
Za dvacet dní uplyne lhůta, dokdy má Andrej Babiš Poslanecké sněmovně vysvětlit původ svých legálních osobních příjmů a pokusit se vyvrátit pochybnosti, že se dopouštěl daňových úniků.