Slováci, Bulhaři, Číňané, Japonci, Mongolové. Východ válcuje Česko
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na Plzeň, Bulhaři, na Plzeň!
Bulharsko je v tuzemsku tradičně zemí, nad níž se kromě tří letních měsíců, kdy našinec vezme zavděk tamním mořem, ofrňuje nos. Knih příliš nevychází, filmů se nepromítá a inscenací neuvádí. V plzeňském Novém divadle teď ovšem došlo na onu pověstnou výjimku z pravidla: rozhodli se zde dokonce ve světové premiéře uvést v Bulharsku vloni oceněnou komediální hru Sboristé. Odehrává se v 80. letech v zemích socialistického bloku a pojednává o snaze bulharských soudružek a soudruhů, kteří se spolu s žáky snaží přichystat reprezentativní ukázku na dětský festival v mytickém a zaslíbeném Československu. Na příběhu chlapce z disidentské rodiny je představen systém zákazů a ideologických absurdit, kvůli kterým se nic nedaří, jak by mělo, takže disidenti jsou tu nakonec ve snaze pomoct svému dítěti ochotni stát se skutečnou základní buňkou společnosti…
Nikolaj Penev, Dimitar Sabov: Sboristé. V režii autora N. Peneva hrají P. Pavlovský, O. Rychlý, J. Kubatová, P. Konáš a další.
Premiéra 7. 2., reprízy 11., 18., 22. a 26. 2. Divadlo J. K. Tyla, Plzeň. www.djkt-plzen.cz
Modeláři všech zemí, spojte se!
Co je to model? A co modelování? Jak rozumět pojmu model a jak jej definovat ve vztahu k pojmům zobrazení, objekt, skulptura? Společná mezinárodní výstava několika autorů, nazvaná právě Model, se konfrontací děl představených autorů snaží mj. o reflexi obsahu tohoto slova. Představeny jsou buď trojrozměrné modely, nebo fotografie a videa, k jejichž utvoření byl nějaký model použit. Vystavená díla podtrhují četnost vztahů mezi modelem a formou hmotné nebo imaginární reality i různé způsoby, jimiž se modely přibližují originálu nebo fungují jako originály samy o sobě. Expozice samozřejmě odráží všechny možné polohy a funkce, které mohou být s modelem spojeny: k vidění jsou prototypy, samostatná díla, „nástroje paměti“, „sociálního diskurzu“ i hračky. Vystavují například: T. Demand, J. Róna, P. Sceranková či R. Whiteread.
Výstavu Model uvádí Galerie Rudolfinum, Praha. Expozice trvá do 3. května. Kurátor Ladislav Kesner nabízí v několika datech komentované prohlídky. www.galerierudolfinum.cz
Já jsem Slovák, ty jsi Slovák, cvakněme si selfíčko!
Kameramana Martina Štrbu asi netřeba představovat, úspěchů má na kontě hodně. Teď se rozhodl natočit svůj film a zdá se logické, že si zvolil dokument o obraze. Lze si vlastně přát víc celovečerní dokument o fotografické „slovenské nové vlně“? Hrdiny snímku Vlna vs. břeh jsou Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník a ovšem sám Martin Štrba. Všichni jsou spolužáci z pražské FAMU, všechny pojí mezinárodní (a tedy i československý úspěch) a především zájem o inscenovanou fotografii plnou energické hravosti. Film není udělán nijak překvapivě: Štrba chodí po kamarádech a snaží se rekonstruovat, co může vést k tomu, že se v nějakém oboru urodí výjimečně silná generace. Ani výtvarně ovšem snímek nepřekvapí: dle očekávání se snaží přibližovat se obrazovému vidění zrovna zpovídaného autora.
Vlna vs. břeh. Režie: M. Štrba, scénář: M. Štrba, O. Kaufmanová, kamera: M. Štrba, hudba: M. Novinski. V kinech od 12. 2., 88 minut.
Východ zgruntu: rok Ovce v čínském, mongolském, japonském podání
Třítýdenní, přesto intimní festival Songfest.cz trvá už 13 let a funguje jako oslava začátku nového čínského roku, ostatně podtitul této hudební přehlídky zní „Na jedné scéně s Východem“. V devíti českých městech tak bude oslaven letošní rok Ovce (či zrovna tak Kozy, která má v čínštině s ovcí totožný znak), jenž na rozdíl od loňského dynamického roku Koně by měl být ve znamení harmonie, klidu a mírumilovnosti. Přesto festival bude právě dynamický, žánrově pestrý a budou se v něm prolínat různé kulturní vlivy. Proto v průběhu jednoho večera bude možné zhlédnout třeba tanečníky z Indonésie, čínské houslistky či se zasnít při vyprávění příběhů ze Sibiře za doprovodu didgeridoo. K raritám pro českého posluchače patří možnost slyšet písně Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka v čínském překladu.
Festival Songfest začíná 12. 2. a trvá do 28. 2., každý týden od čtvrtka do neděle. Podrobnosti o koncertních místech viz web festivalu:
www.songfest.cz