Podnikatelé a EET díl 6: Poslední pivo. Starší výčepní nezvládá počítače

Podnikatelé a EET díl 6: Poslední pivo. Starší výčepní nezvládá počítače

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hospůdka U Jarči v Počenicích na Kroměřížsku ve středu natočí svým zákazníkům poslední pivo. Třiašedesátiletá Jarmila Sedlaříková, která hospodu otevřela ve dvoře svého domu v roce 1992, se nechtěla potýkat s nástrahami elektronické evidence tržeb (EET), která pro podnikatele v gastronomii platí od čtvrtka.

„Dnes mám poslední den. Je mi to strašně líto, ale už jsem se s tím srovnala,“ řekla Sedlaříková. Systém EET nechtěla zavádět z finančních i praktických důvodů. „Nejsem machr na počítače. Když k tomu přičtete náklady na pořízení pokladny, špatnou návštěvnost hospody a můj věk… Nebudu přece dávat důchod na elektřinu a na plyn,“ doplnila Sedlaříková.

Podle Miroslava Procházky, předsedy Asociace hotelů a restaurací ve Zlínském kraji, skončí v kraji po zavedení EET odhadem 20 až 30 procent restaurací a hospod. „Nestane se to hned, ale třeba až za kvartál,“ řekl dnes Procházka ČTK. Z velkých hráčů podle něj nikdo své služby nezdražuje, někteří menší provozovatelé ale zdražovat budou.

Asi o korunu bude dražší pivo v Baru na kulturáku, který zůstane po zavedení EET jedinou hospodou v Počenicích. Podle provozovatele Marcela Tichánka stálo vybavení pro EET asi 5500 korun. „Nějak to přežijeme,“ uvedl Tichánek. Uherskohradišťské bary Vertigo a Barbar přišlo zařízení na EET každý asi na 8000 korun. Vertigo provozuje Michaela Kadlecová, Barbar její přítel. S EET nesouhlasí, ve čtvrtek na protest proti jejímu zavedení neotevřou.

Podle Kadlecové EET omezuje svobodu podnikání. „Jsme malé bary, žijeme z ruky do huby. Každá stokoruna se nás dotýká. Budeme zdražovat o dvě koruny pivo, nahoru půjde i tvrdý alkohol. Kvůli EET rušíme cigarety, nevyplatí se nám to,“ řekla ČTK Kadlecová. Skalní zákazníci podle ní zdražení pochopí, jiní budou zřejmě chodit méně. Budoucnost barů je nejistá. „Dáme si půl roku a uvidíme,“ dodala Kadlecová.

Přes den zůstane ve čtvrtek zavřená i oblíbená Zelenáčova šopa v centru Zlína. „Nejde jen o EET, jsou tu další hlášení, revize, inspekce. Co dřív dělal jeden úředník, teď jich dělá několik. Jako živnostník se každý den třesu, co nového se v zákoně objeví. Pokud někdo nemá poradce nebo právníka, je to neskutečná zátěž pro normálního člověka,“ řekl majitel hospůdky, která funguje také jako hudební klub, Martin Čurda Juřík. K protestu se v poledne na hodinu symbolicky připojí i zlínská kavárna a vinotéka Balkanexpress.

Některým podnikům kvůli EET odchází personál. „Utekly nám dvě servírky. Nebudou prý riskovat pokutu. Jedna paní má dva roky před důchodem, dělala u nás 25 let. Další žena, asi čtyřicetiletá, šla raději do fabriky do Uherského Hradiště,“ řekl ČTK Jaroslav Hadaš, který se synem v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku provozuje dva bary a penzion. Chybějící personál zatím nahrazuje rodina. „Jak to bude dál, nevíme,“ povzdechl si Hadaš.

,

1. prosince 2016