Jak by vypadala Francie za Le Penové?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéfka francouzské Národní fronty Marine Le Penová, která zahájila v sobotu prezidentskou kampaň, zároveň ukázala, jak by vypadala Francie pod jejím vedením. Své představy shrnula do plánu o 144 konkrétních a jasných bodech. Na některé z nich upozornil server Politico.
Program Le Penové zahrnuje například přehodnocení členství v Evropské unii, zdanění zahraničních pracovníků, omezení migrace, podporu národní identity nebo výhody pro francouzské firmy, což označuje předsedkyně Národní fronty jako inteligentní protekcionismus.
Server ale upozornil na to, že oproti své tehdejší rétorice je současný seznam 144 závazků francouzské kandidátky na prezidentku trochu jiný. Ukázal to na příkladu eurozóny, ze které chtěla Le Penová Francii vyvést a nyní mluví o znovuzavedení někdejší měny – francouzského franku.
Le Penová se nechala slyšet, že by Francii vyvedla z Schengenského prostoru proto, aby „obnovila svobodu a získala kontrolu nad osudem Francouzů tím, že jim vrátí jejich suverenitu“. Co se týče přehodnocení vztahu Francie k Evropské unii, občané by podle ní měli dostat šanci vyjádřit se k němu v referendu. Zároveň by v zemi, kde se nyní platí eurem, zase zavedla původní měnu – francouzské franky.
Obrana Francie
Šéfka Národní fronty by přehodnotila také členství Francie v další mezinárodní organizaci, kterou je NATO. Ze Severoatlantické aliance by chtěla zemi vyvést úplně. Le Penová prohlásila, že ji nechce „zatahovat do válek, které nejsou její“. Zvýšila by také výdaje na obranu a zase zavedla povinnou vojenskou službu, která by trvala pro začátek tři měsíce. Hodlá najmout 50 tisíc dalších vojáků a 15 tisíc dalších policistů
Inteligentní protekcionismus
Pod inteligentním protekcionismem si Le Penová představuje výhody pro francouzské firmy oproti zahraničním. Francouzské podniky by podle ní také měly být osvobozené od „evropských omezení“. Ráda by i kontrolovala investice, které do Francie proudí ze zahraničí.
Zdanění zahraničních pracovníků
Na pracovní smlouvy, na základě kterých společnosti najímají cizince, by šéfka krajní pravice chtěla uvalit speciální daň.
Migrace
Významným tématem je pro Le Penovou migrace, kterou by chtěla omezit až na desetinu současného stavu. Nelíbí se jí také slučování rodin migrantů.
Bohatství a domácí ekonomika
Zvýhodnění by si podle Le Penové zasloužily především malé francouzské podniky, pro které by zavedla liberálnější pravidla. Pro firmy by si také představovala menší byrokratickou zátěž. Prezidentská kandidátka by chtěla posílit personál ve veřejných nemocnicích. Vůbec by dopřála Francouzům lepší sociální zajištění, což znamená zvýšení některých sociálních dávek při současném snížení daně z příjmu. Snížila by také věk odchodu do důchodu.
Národní identita
Všechny veřejné budovy ve Francii by podle Le Penové měly mít trvale vyvěšenou francouzskou vlajku. Tu Evropské unie by naopak zakázala. Do ústavy by nově chtěla zakotvit „národní prioritu“, pod kterou si představuje podporu francouzštiny a například ve školách větší důraz na francouzskou literaturu. Zabránila by také cizincům, aby mohli koupit v zemi památky, která spadají do francouzského kulturního dědictví.
Nicméně v nedělním projevu, který se konal druhý den sjezdu Národní fronty v Lyonu, Le Penová zase přitvrdila. Prohlásila, že Francii ohrožují dva totalismy v podobě ekonomické globalizace a islámského fundamentalismu. Le Penová uvedla, že závoje, které nosí některé muslimské ženy, mešity a modlitby v ulicích Francie jsou nepřijatelným kulturním nebezpečím. Prohlásila, že chce „svobodnou, nezávislou a demokratickou zemi“.
Globalizace je podle ní výroba zboží otroky a toto zboží se pak prodává nezaměstnaným. Podle FN je řešením lokální revoluce vedená „inteligentním protekcionismem a ekonomickým vlastenectvím“. Evropská unie podle Le Penové selhala a „nedodržela žádný ze svých slibů“. Europoslankyně zopakovala, že chce od základu znovu projednat členství Francie v Evropské unii a pokud by tento pokus selhal, vyhlásí referendum o setrvání země v EU.
S upozorněním na páteční útok mačetou v Louvru varovala před hrozbou radikálního islámu. Vykreslila temný obraz Francie pod „jhem islámského fundamentalismu“, kde ženám bude zakázáno chodit do kaváren nebo nosit sukně. Ve Francii žije zhruba pět milionů muslimů, což je největší islámská menšina v západní Evropě.
Podle dvou nejnovějších průzkumů má Le Penová šanci vyhrát první kolo se ziskem 27 procent hlasů a postoupit do rozhodujícího duelu s 39letým centristou Emmanuelem Macronen, kterému se předvídá 23 procent. Ve druhém kole by ale Macron díky podpoře ostatních umírněných stran podle průzkumů Le Penovou jasně porazil. První kolo prezidentských voleb bude 23. dubna, druhé 7. května.