Přes polovinu Britů chce zakázat burky a nikáby
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Více než polovina Britů by podpořila zákaz islámských oděvů, které zcela zakrývají tvář žen. Vyplývá to z průzkumu společnosti YouGov, jehož výsledky představil deník The Independent. Průzkum také ukázal, že v Británii převažují odpůrci celotělových plavek známých jako burkiny, jejichž nošení se v srpnu pokoušelo zakázat několik francouzských měst.
Pro zákaz burek a nikábů se v průzkumu vyslovilo 57 procent Britů, odmítlo ho 25 procent dotázaných. Ostatní nemají na problém jednoznačný názor. Odpor k oděvům zcela zakrývajícím obličej roste s věkem dotázaných, když ve skupině lidí nad 65 let by je zakázalo 78 procent osob. Pouze mezi Brity od 18 do 24 let převažuje podíl lidí, kteří se zákazem burek a nikábů nesouhlasí: pro zákaz je 34 procent, proti 40 procent dotázaných.
Průzkum rovněž ukázal, že názory mužů a žen na burky se shodují, u obou pohlaví byl podíl lidí podporující zákaz těchto oděvů vyrovnaný. Stoupenci zákazu svůj postoj nejčastěji zdůvodňovali tím, že to považují za cestu k posílení ženských práv.
Britové se podle průzkumu staví negativně i k plavkám zvaným burkiny, které nosí především muslimské ženy a které zakrývají celé tělo, ponechávají ale volný obličej. Pro zákaz takových plavek se vyslovilo 46 procent dotázaných, odmítá ho 30 procent Britů.
Nošení burek a nikábů jako první evropská země zakázala Francie zákonem z roku 2011. Tento zákaz se nevztahuje na burkiny, protože plavky obličej nezakrývají. Několik francouzských měst se v srpnu snažilo zakázat na svých plážích tento typ plavek, nejvyšší správní soud ale minulý týden platnost těchto zákazů pozastavil, protože podle něj opatření porušovalo základní svobody.