Rozjíždí se daňové kontroly. Udání je málo, uklidňují úřady

Rozjíždí se daňové kontroly. Udání je málo, uklidňují úřady

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

S desítkami daňových kontrol ročně počítá finanční správa v případě nesrovnalostí ohledně majetkových poměrů občanů. Umožňuje jí to novela zákona o prokazování původu majetku, která platí od prosince. Pomocný nástroj z pera ministra financí Andreje Babiše nemá prý zlepšit výběr daní, ale došlápnout si na nepoctivce. Pravicová opozice označuje normu za udavačský zákon.

„Jedná se o doplňkový nástroj, u něhož se nepředpokládá plošné nasazení. Finanční správa počítá s kontrolami v řádek desítek daňových subjektů. Primárním cílem tohoto opatření není daňový výnos, ale zabránění společensky škodlivému jednání,“ uvedla deníku Echo24.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Norma míří především na jednotlivce, jejichž hodnota majetku podle odhadu úřadů přesáhne jejich příjmy o více než pět milionů korun. Kromě dodatečného zdanění nepoctivcům hrozí až stoprocentní sankce. Úředníci budou čerpat informace o majetkových poměrech lidí z veřejně dostupných registrů, v terénu, ale i od „podnětů“ veřejnosti.

Právě ohledně udavačství panují největší obavy. I finanční správa s jeho nárůstem počítá, s tipy na údajné neplatiče se podle mluvčí Petlachové na úřady dosud obracely řádově pouze jednotky lidí. „Očekáváme, že dojde k nárůstu podnětů vztahujících se k institutu prokazování původu majetku a neobáváme se toho. Finanční správa obdržela v letošním roce podněty od veřejnosti využitelné k prokazování původu majetku v počtu jednotek,“ komentovala.

Podle TOP 09 i ODS norma povede k omezování lidské svobody a k šikaně ze strany úřadů. Česká legislativa má prý už nyní dostatek nástrojů pro stíhání podvodníků. Výhrady mají i někteří odborníci na legislativu a daně, podle kterých povede k udávání lidí ze sousedství.

Tejc: Normální je daně platit

Podle předsedy ústavněprávního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) se však jedná o přijatelný kompromis. „Norma je jedněmi kritizovaná jako příliš přísná, jinými zase jako mírná. To dokazuje, že jde o rozumný kompromis převzatý z Německa a dalších vyspělých států. Normální je daně platit,“ řekl deníku Echo24.cz poslanec.

Podle Tejce jde o nástroj, který je v českém prostředí potřeba. „Pokud někdo nabývá majetek v desítkách milionů a neumí vysvětlit své příjmy, je třeba mu tyto příjmy umět zdanit. A současně uložit i penále. Nastavení zákona a jeho podmínek a limitů zabrání tomu, aby byl někdo bezdůvodně šikanován finančním úřadem,“ doplnil Tejc.

Obavy z řad z veřejnosti se snaží rozptýlit také ministerstvo financí. Podle resortu nejde o zavedení plošných majetkových přiznání, ani o prokázání původu majetku. Poplatník musí však dokázat, že příjem, za který majetek pořídil, byl zdaněn. Ministerstvo rovněž odmítá, že by automaticky byl každý zámožnější člověk okamžitě podezřelý – daňová kontrola musí být odůvodněná.

O daňové kontroly se postará speciální tým

S nárůstem počtu úředníků podobně jako v případě jiných legislativních novinek v oblasti daní však finanční správa nepočítá. Nové pravomoci bude mít prý na starosti speciální skupina, kterou úřad pokryje z „vlastních personálních zdrojů“.

Cílem úpravy je dodatečně zdanit nepřiznaný příjem především běžných občanů. U firem se totiž předpokládá, že vedou řádné účetnictví. Pokud odhadovaná hodnota majetku přesáhne výši příjmů v daňovém přiznání minimálně o pět milionů korun, úředník vyzve občana, aby dokázal, že dané příjmy zdanil.

Pokud se tak nestane, finanční správa dodatečně vyměří daň včetně penále. Pokud bude muset poplatník doplatit daň nižší než dva miliony korun, penále bude čítat 20 procent z vyměřené. Pokud bude muset úřadům doplatit částku vyšší než dva miliony korun, penále bude 50procentní. 100 procent navíc zaplatí pak ten, kdo nebude s finanční správou spolupracovat.

Vláda si od nové pravomoci slibuje odhalování nepřiznaných nebo zatajovaných příjmů poplatníků a také jejich následné zdanění. Za porušení povinnosti učinit pravdivé prohlášení o majetku bude hrozit podle předlohy až tříletý trest vězení místo nynějšího jednoho roku. Bude možný i peněžitý trest.

Podle šéfa resortu Andreje Babiše podobný zákon v tuzemsku chyběl. „V naší zemi zázračně bohatli někteří politici, státní úředníci a mnozí další, kteří podnikali v rozporu se zákonem, a finanční správa neměla jak prověřit, odkud peníze získali. Jsem rád, že časy zázračného bohatnutí na úkor státu a daňových poplatníků jsou konečně za námi,“ prohlásil.