VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVY

S kým ušetříte více? Strany se před volbami předhánějí ve snižování daní

VOLBY DO POSLANECKÉ SNĚMOVY
S kým ušetříte více? Strany se před volbami předhánějí ve snižování daní

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zrušení superhrubé mzdy, snížení zdanění práce, snižování sazeb DPH. To jsou předvolební sliby stran a hnutí, které se budou v podzimních sněmovních volbách snažit dostat do sněmovny. Daně budou jako vždy velkým tématem, a proto strany slibují především jejich snižování. Jejich lídři se předhánějí v tom, která strana ušetří peněženkám občanů více peněz.

Vždy když některá strana nebo hnutí zveřejnila svůj předvolební program v oblasti daní, následovala smršť kritiky ze strany politických konkurentů, v čem je jejich návrh lepší a komu ušetří více peněz.

Jako první přišli s „daňovou revolucí“ sociální demokraté v polovině února. V té době sice ČSSD ještě nehovořilo o předvolebním programu, bylo ale zřejmé že svým daňovými návrhy chtějí zalíbit voličům. Přišli s progresivním zdaněním, na kterém by podle nich mělo vydělat 98 procent zaměstnanců. Přilepšit si tak mají zaměstnanci v průměru o 800 až 1 200 korun. 

Ve čtvrtek svůj programem přidal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Ten navrhuje zrušit superhrubou mzdy, v čemž se koneckonců shoduje se svým koaličním partnerem sociální demokracií. I ČSSD chce s tímto „pravicovým“ výmyslem skoncovat. Oprávněně se proti tomu ohrazují právě lídři pravicové ODS a TOP 09, podle nichž na to strany měly poslední téměř čtyři roky společného vládnutí. 

Babiš chce také pro lidi s příjmem do 113 tisíc korun měsíčně chce zavést daňovou sazbu 19 procent. Pro ty, kteří nyní neplatí solidární přihlášku, by se sazba podle ANO měla snížit o 1,1 procentního bodu. Pro ty, kdo solidární přirážku platí, by sazba zůstala zachována. ANO také navrhuje zavedení výdajového paušálu 500 korun měsíčně pro všechny zaměstnance.

FOTO: Marek Dienstl

Na zaměstnance přitom cílí i pravicové strany. Všichni se najednou shodují v tom, že práce je už zdaněná moc. ODS navrhuje společné zdanění manželů, slevu na pracující manželku nebo manžela ve výši 12 korun v případě, že se stará o nezaopatřené dítě, a zavedení 15procentní sazby z hrubé mzdy. TOP 09 chce sjednotit daň z příjmu fyzických a právnických osob na 19 procent s tím, že fyzické osoby by danily hrubou mzdu a ne superhrubou, jak je to dnes.

„Některé daňové změny Andreje Babiše kopírují to, co ODS přestavila už před více než dvěma měsíci, návrhy ANO jsou ale pro občany méně výhodné. Například v návrhu Andreje Babiše zaměstnanec s hrubou mzdou 27 tisíc korun se snížením reálné sazby obdrží NAVÍC 9600 ročně, dle našeho návrhu je to však 16 500 Kč ročně,“ uvedl na svém Facebooku předseda ODS Petr Fiala. 

Změny plánují strany i v DPH. Hnutí ANO chce snížit daň z 15 na 10 procent u stravovacích služeb a u prodeje alkoholických nápojů. Chce také snížit DPH na pivo z 21 na 10 procent. To Babiš sliboval hospodským jako náplast za EET. Z 15 na 10 procent chce hnutí snižovat DPH u vody a základních potravin, jako je máslo, mléko, ryby nebo chleba, ale také u některých služeb – například kosmetičkám, kadeřnicím, opravářům obuvi nebo opravářům kol.

ODS chce pouze dvě sazby DPH – sníženou 10 procent na základní potraviny a služby a 19 procent na ostatní služby. TOP 09 chce také dvě sazby 20 procent základní a 10 sníženou. Nejvágněji má program v oblasti daní definovaná koalice Lidovců a Starostů.