Zemřel disident Liou Siao-po. Čína ho nepustila na léčení v cizině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po, kterého Čína nechtěla pustit ze země na léčení, zemřel na rakovinu jater. Uvedla to CNN.
Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb. koncem června tohoto roku byl podmínečně propuštěn z vězení. Čínské úřady ale navzdory jeho kritickému zdravotnímu stavu neumožnily jeho převoz k léčbě do zahraničí. Dva západní lékaři přitom o víkendu uvedli, že Liou do ciziny transportován být může.
Disidentův zdravotní stav se v posledních dnech rychle zhoršoval, Liou trpěl i onemocněním ledvin, nízkým krevním tlakem a částečnou neprůchodností střev.
Prohlášení o úmrtí vydala radnice ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny, kde byl Liou hospitalizován. Uvádí se v něm, že pacient zemřel na mnohočetné selhání orgánů a pokusy o jeho záchranu byly marné.
Čínské úřady přísně kontrolovaly veškeré informace o případu známého disidenta a nemocnice, kde se pacient léčil, hlídaly bezpečnostní složky. Lioua směli navštěvovat příbuzní, novináři ale byli z nemocnice vykazováni.
Věznění čínského disidenta vyvolalo v zahraničí silnou kritiku. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert ve středu prohlásil, že Německo je silně znepokojeno zhoršujícím se stavem Lioua. „Vyzýváme čínské úřady, aby kladly na první místo humanitární aspekty tohoto případu a umožnily Liouvi rychle odjet ze země,“ řekl Siebert.
V čínsky psaných médiích a na sociálních sítích nebyly o případu Lioua téměř žádné zprávy. Úřady nicméně nedávno umožnily zveřejnění videozáznamu z nemocnice, který zachycoval dva zahraniční lékaře nad disidentovým lůžkem, jak ujišťují Liouovu manželku, že lékařský tým sestavený čínskou vládou dělá v péči o jejího muže „maximum“.
Video mělo podle všeho ukázat, že Peking se snaží poskytnout pacientovi co nejlepší péči. Německá ambasáda ale tento krok kritizovala s tím, že videonahrávka porušuje lékařské tajemství a že péči o Liou Siao-poa ve skutečnosti řídí čínská bezpečnostní služba.
Liou by poprvé uvězněn po prodemokratickém protestu na ústředním pekingském náměstí v roce 1989. Nobelovu cenu za mír dostal v roce 2010, kdy si už ve vězení odpykával svůj čtvrtý a poslední trest.