BAT chce svrhnout Philip Morris z první příčky tabákového průmyslu

BAT chce svrhnout Philip Morris z první příčky tabákového průmyslu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

British American Tobago (BAT) chce kompletně převzít Reynolds American (RAI). Vznikl by tím největší výrobce cigaret na světě kotovaný na burze. Dosavadní primus branže Philip Morris by byl odsunout na druhé místo. BAT předložil RAI nabídku 47 miliard dolarů za 57,8 procent akcií, které dosud ještě nejsou v jeho vlastnictví. Jde o moc na trhu, píše list Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

FTSE 100 Index vyčíslil očekávané úspory skrze převzetí na pouhých 400 milionů dolarů. Koncern by měl mít po fúzi pod svou střechou mimo jiné značky Newport, Kent a Pall Mall. Za akcii by se mělo vyplácet 24,16 dolarů v hotovosti a zhruba jednu akcii BAT za dvě akcie RAI – všeho všudy 56,50 dolarů. Je to tedy o pětinu vyšší než byla cena akcie RAI před oznámením nabídky.  

Zatímco obchod v západní Evropě vážně, platí Spojené státy za nejvýnosnější tabákový trh světa. Reynolds American je tam po výrobci Marlboro, Altria Group, číslem dvě. Díky fúzi by ale British American Tobacco nezvětšil svou přítomost jen ve Spojených státech. Podnik, který odstartoval roku 1902 jako joint venture Imperial Tobacco a American Tobacco, by byl silněji zastoupen také v Africe, na Blízkém východě a v Jižní Americe.

ilustrační foto BAT

BAT má pod sebou více než 200 značek. Za své nejznámější považuje Dunhill, Kent, Lucky Strike, Pall Mall a Rothmans. K portfoliu RAI patří kromě jiných Santa Fe Natural Tobacco Co. s bio značkou American Spirit, výrobce šňupavého tabáku American Snuff Co. a dále pak Niconovum, producent odvykacích prostředků na nikotin.

„Od založení Raynolds America roku 2004 jsem akcionářem podniku a profitovali jsem zjeho růstu na trhu v USA,“ uvádí výkonný ředitel BAT Nicandro Durante. RAI byla tehdy zřízení jako zastřešující společnost amerického obchodu R. J. Reynolds a Brown Williamson, dceřiné firmy BAT. Bylo to v čase velkých soudních sporů proti výrobcům cigaret. Mezinárodní koncerny nechtěly být kvůli obavám z vysokých nákladů přímo přítomny ve Spojených státech.

„Žaloby mezitím patří do značné míry minulosti, proto nepřekvapí, že BTA opět přitahuje nejlukrativnější světový trh. Navíc když si zde rival Imperial už zajistil pozice koupí podílů Lorillardu,“ vysvětluje analytik Nicholas Hyett z manažerské společnosti Hargreaves Lansdown. RAI koupila roku 2015 Lorillard za 27 miliard dolarů.

ilustrační foto BAT

Převzetí RAI se má už první rok projevit v pozitivním přínosu k zisku a dividendě BAT. Odhadovaná tržní hodnota podniku 93 miliard dolarů odpovídá 16,3násobku provozního zisku. „BAT nabízí, že zaplatí tučnou cenu, ale nízké náklady na financování se postarají o to, že přikoupení RAI přispěje k tisku,“ napsal v prvním odhadu Anthony Geard, analytik Investec. „A historie nás učí, že tabákové fúze vždy fungují.“ Na trhu se počítá s tím, že deal se uskuteční, pakliže nejde o nepřátelskou nabídku. Očekávají se nicméně intenzivní jednání o ceně.

,

25. října 2016