BĚLORUSKÁ NOBELISTKA

Život v bývalém SSSR? V Praze ho přiblíží nobelistka Alexijevičová

BĚLORUSKÁ NOBELISTKA
Život v bývalém SSSR? V Praze ho přiblíží nobelistka Alexijevičová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejen zájemci o současné dění v bývalém Sovětském svazu se mohou těšit na debatu s běloruskou spisovatelkou Světlanou Alexijevičovou, která v pondělí vystoupí na půdě Filozofické fakulty v Praze. Debatu s Alexijevičovou, která jako první běloruská spisovatelka získala Nobelovu cenu za literaturu, pořádá Východoevropský klub.

Alexijevičová byla jako velký kritik režimu Alexandra Lukašenka perzekuována a v roce 2000 musela opustit Bělorusko. Poté žila v několika evropských městech. V roce 2011 se vrátila zpět do Minsku, její knihy jsou však v Bělorusku stále zakázané.

Světlana Alexijevičová - FOTO: Widimedia Commons/Elke Wetzig

Tvorba Alexijevičové je pozoruhodná v tom, že v sobě snoubí beletrii s literaturou faktu. Autorka si vyvinula specifický styl tvorby, kdy zaznamenává rozhovory s obyčejnými lidmi, které následně zkracuje a připravuje pro tisk. Své rozhovory sice nijak neupravuje ani nepozměňuje, nelze ji však označit za historika klasického střihu, který by se věci snažil vysvětlit, interpretovat a zasadit do kontextu.

V knize Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka, která vyšla česky v loňském roce, se tematicky dotýká života obyčejných lidí v postsovětském Rusku, internace v gulazích a snaží se modelovat „sovětského člověka“.

Počátkem listopadu vyjde její nová kniha Zinkoví chlapci, v níž zachycuje jak vyprávění vojáků, kteří přežili válku v Afghánistánu, tak i svědectví příbuzných, jejichž blízcí padli a domů se vraceli v zinkových rakvích.

Světlana Alexijevičová přijíždí do České republiky na pozvání Festivalu Pražské křižovatky a kromě vystoupení na Nové scéně promluví i na Filozofické fakultě. Debatu pořádá v pondělí 10. října 2016 od 19 hodin v místnosti č. 200 v hlavní budově FF (nám. Jana Palacha 2) Východoevropský klub. Moderace se ujme Petruška Šustrová, debata bude tlumočena do češtiny.

,

7. října 2016