V prezidentské anketě drtivě vede Pánek. Má to ale dvě ale
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Najít prezidentského kandidáta, na kterém se shodne velká většina Čechů, si klade za cíl nová internetová hra Prezident 21. Lidé v ní udělují různým kandidátům kladné a záporné hlasy, zatím drtivě vede šéf české pobočky Člověka v tísni Šimon Pánek. Jeho dobré výsledky ve hře, za kterou stojí lobbista Karel Janeček, však mají dvě ale.
Tím prvním je to, že Pánek na prezidenta kandidovat nechce. Šéf lidskoprávní organizace v minulosti uvedl, že usilovat o prezidentský post v roce 2018 nehodlá. „Rozhodně si nemyslím, že by to bylo na pořadu dne, co se příštích voleb týká,“ řekl například loni v létě Radiožurnálu.
Druhé „ale“ pak spočívá v samotném nastavení Janečkovy hry. Lidé v ní udělují tři kladné a jeden záporný hlas vybraným kandidátům. Jako kandidáta lze zvolit kohokoliv, kdo může podle zákona kandidovat na prezidenta, s výjimkou samotného Janečka. Spolu s Pánkem se na předních místech umístil například Petr Pithart, Michal Horáček, Petr Pavel nebo Tomáš Halík. Současný prezident Miloš Zeman, který má podle tradičních průzkumů vysokou podporu veřejnosti, se ve hře umístil až na úplně posledním místě.
Jako vysvětlení se nabízí to, že Zemanovi příznivci nejsou tak aktivní na internetu jako jeho odpůrci. Nasvědčovala by tomu i čísla. Zeman ve hře dostal 2157 kladných a 12 072 záporných hlasů. Pro srovnání – vítězný Pánek má 11 670 kladných a 977 záporných hlasů. Společně se Zemanem se na posledních místech umístil například vicepremiér Andrej Babiš, šéf republikánů Miroslav Sládek nebo antiislamistický předák Martin Konvička.
Kromě proklamovaného cíle vybrat prezidentského kandidáta pomáhá Janečkova hra propagovat i jeho hlasovací systém Demokracie 2.1. Podle něj by lidé měli mít ve volbách více hlasů než jeden a měli by mít možnost udělovat i záporné hlasy. Podle lobbisty a miliardáře Janečka to vede k efektivnějším výsledkům.
S podobnou iniciativou jako nyní Janeček přišel před časem i Michael Kocáb a další osobnosti, které stojí za takzvanou Kroměřížskou výzvou. Jejím cílem je vybrat kandidáta, který by se v příštích volbách postavil současnému prezidentu Zemanovi.2000
V tuto chvíli však není jisté, jestli bude chtít Zeman vůbec kandidovat. Oficiálně se má k případné kandidatuře vyjádřit v březnu 2017. Podle informací deníku Echo24.cz se mu však podruhé kandidovat nechce, mimo jiné s ohledem na jeho zdravotní stav.