Námraza a kalamitní stav

Na náledí nedobrzdila a ťukla do auta. Napařili jí vězení a přišla o řidičák

Námraza a kalamitní stav
Na náledí nedobrzdila a ťukla do auta. Napařili jí vězení a přišla o řidičák

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Letošní poslední lednový den byl v Olomouci kalamitní stav. Michaela Spurná vyzvedla dceru po předávání pololetního vysvědčení ze školy. Na vozovce, která byla pokrytá sněhem a namrzala, ale nezvládla dobrzdit a narazila do odbočujícího pick-upu České pošty. Nikomu se naštěstí nic nestalo a škoda byla minimální. Michaela Spurná doufala, že se nehoda vyřeší zaplacením pokuty. Po několika hodinách si ale pošťačka v nabouraném voze začala stěžovat na bolest krční páteře. Nakonec kvůli tomu strávila 32 dní na neschopence a Michaela Spurná byla odsouzená za ublížení na zdraví ke 3 měsícům vězení s podmínkou. Navrch přišla o řidičák.

„Na mém autě byla malinká prasklinka asi o 2 centimetrech. U jejího pick-upu se vyboulil plastový nárazník, proto mu nešly otevřít zadní dveře,“ popisuje následky nehody pro Echo24 Spurná. „Obě jsme vystoupily a paní řekla, že musí zavolat policisty, protože je auto České pošty. Čekala jsem tam s ní, normálně jsme si povídaly. Byla to moje vina, tak jsem nechtěla, aby kvůli mě měla nějaké problémy,“ dodává.

Obě ženy čekaly v mrazu na policisty kvůli četným nehodám způsobeným počasím nakonec skoro 4 hodiny. „Policista mi po příjezdu řekl, že je to klasický zaďák, že dostanu tři stovky pokuty. Vyzval mě, abych si sedla do auta, že to mezitím sepíšou, vyřídí a pak si mě zavolají,“ vzpomíná Michaela Spurná. Po 10 minutách ji ale policista informoval, že si má peníze schovat, protože je paní pošťačka zraněná.

„Tvrdila, že jí při nárazu křuplo za krkem. V tu chvíli jsem si myslela, že omdlím. Vždyť měla spoustu příležitostí říct mi, že je zraněná!“ zdůrazňuje Spurná, která pořád doufala, že se záležitost vyřeší pokutou nebo maximálně podmínkou. „Mám pojištění, nebyla jsem trestaná, nikdy jsem nikomu žádné zranění nezpůsobila, mám plný počet bodů, ale od doby, kdy funguje bodový systém, jsem osm přestupků spáchala,“ říká pro deník Echo24.

Paní pošťačka nakonec kvůli zranění krku strávila 32 dnů na nemocenské a Michaela Spurná byla odsouzená ke 3 měsícům vězení s podmíněným odkladem trestu na 12 měsíců. Navíc přišla na rok o řidičský průkaz. O to, aby ho získala zpátky dřív, může požádat po šesti měsících. „Ve znaleckém posudku stálo, že je 32 dní marodění adekvátních. Málokterý doktor si troufne podcenit zranění krku nebo hlavy,“ dodává Spurná.

Pomohly by peníze?

Podle advokáta Josefa Biňovce, který se specializuje na problematiku náhrady škody, dopravní nehody a dopravní přestupky, je trest pro Michaelu Spurnou odpovídající. Podotkl ale, že pokud by převzal její obhajobu, doporučil by jí, aby projevila tzv. účinnou lítost a nabídla poškozené pomoc – buď osobní nebo finanční. „V takovém případě běžně dochází k tomu, že trestní řízení bývá podmíněně zastaveno. Pak by nepřišla ani o řidičský průkaz ani k žádném záznamu do rejstříku trestu,“ uvedl pro Echo24 Biňovec.

Ilustrační foto - Shutterstock>

I sama Spurná připouští, že nenabídnout pošťačce peníze asi byla chyba. „Zdálo se mi to úplně absurdní. Upřímně jsem nevěděla, jestli bych jí vůbec něco takhle dopředu měla nabízet,“ říká a dodává: „Navíc jsem si nemohla dovolit dát jí nějaké peníze, když jsem ještě nevěděla, jak vysokou pokutu dostanu u soudu. Proto jsem si myslela, že jí třeba nějaké peníze dám, až se potkáme u soudu.“ Místo peněz tak Spurná poslala poškozené alespoň omluvný dopis, ke kterému soudce většinou také přihlíží.

Odvolávat se nebudu!

Třebaže by se Michaela Spurná mohla proti rozsudku odvolat, neudělá to. „Po konzultaci s právníkem, který mi řekl, že bych tím riskovala zvýšení trestu, protože by o tom rozhodoval stejný soudce, to neudělám. Paní by taky třeba u soudu mohla tvrdit, že se v noci budí, že nemůže sednout do auta, a skončilo by to pro mě ještě hůř, než to teď je,“ říká.

Spurná paní pošťačku na jednu stranu chápe, třebaže je přesvědčená, že si zranění vymyslela. „Má dvě děti, hodilo se jí být s nimi měsíc doma, věnovat se jim a mít pracovní úraz. Navíc kolik si na České poště můžete vydělat? Ani mi tolik nevadí, že přijdu o řidičák. Co mi ale vadí a je pro mě strašně ponižující, že mě za to odsoudili ke třem měsícům s roční podmínkou. Nechápu, jak je tohle možné!“ dodává žena.

Advokát Josef Biňovec ale vysvětluje, že takový je zákon. „Nezáleží, jak dlouho byla poškozená v pracovní neschopnosti, ale jak dlouho byla omezená v obvyklém způsobu života. Do jednoho týdne se jedná o přestupek. Pokud je to v rozmezí jednoho až šesti týdnů, je to ublížení na zdraví. Pokud je to více než šest týdnů, je to těžké ublížení na zdraví,“ uvedl pro Echo24.

15. června 2017