Sociální sítě velmi usnadňují pašerákům lidí a jejich klientům byznys

Sociální sítě velmi usnadňují pašerákům lidí a jejich klientům byznys

Pašeráci lidí do Evropy nabízejí svoje služby na sociálních sítích. Dělají si díky nim i reklamu. Hlavně na Facebooku umisťují videa a fotografie migračních tras a transportních prostředků. Pašeráctví lidí se díky sociální médiím zefektivňuje a nabývá většího rozsahu. A jak pro migranty, tak pašeráky zlevňuje. Nejen organizace Evropské unie tyto aktivity na sítích sledují. Zdá se nicméně, že v boji proti nelegální přepravě lidí do Evropy se to nijak výrazněji neprojevuje.

Také sami migranti mají z těchto informačních kanálů prospěch. Na Facebooku organizují svůj útěk, informují se a radí o trasách, anebo se vzájemně varují před různými nebezpečími.

Z tohoto důvodu se národní státy a mezinárodní organizace snaží usilovněji už asi rok dostat pašerákům lidí na kobylku. EU vyzvala v březnu 2016 členské země, aby věnovaly jejich činnosti na síti větší pozornost, píše německý list Die Welt. Vedle jednotlivých států mezitím zmobilizoval síly ke sledování pašeráků a migrantů na internetu také Frontex, Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž. Vlastní novinkou je ale sledovací program European Asylum Support Office (EASO) - společné agentury EU.

Tento nový subjekt převzal 1. května 2017 příslušný program agentury uprchlíky OSN (UNHCR), který byl zahájen v březnu 2016.  Mezitím se program EASO stal sofistikovanějším než opatření, která přijal Frontex. „Oni mají samostatné oddělení a sledují činnost převaděčů a migrantů v původních jazycích: arabštině, ale také v paštštině a farsí (perštině). Oproti nám, kteří používáme automatické překlady, lze dělat analýzy zohledňující jemné rozdíly," říká mluvčí Frontexu. Paštštinou a farsí se mluví v Afghánistánu.

V unijní agentuře EASO ale zdůrazňují, že nejde o donucovací, trestněprávní orgán, a její zjištění se proto nevyužívají operativně. Nezasahuje do dění. Naproti tomu Frontex sleduje sociální média z operativních důvodů. V hledáčku je hlavně Facebook. S kolegy z EASO jsou v kontaktu. Oba úřady žádají žurnalisty, aby nezveřejňovali konkrétní informace o jejich zjištěních, protože pašeráci by si pak uvědomili, jak přesně jsou sledováni. "V posledních měsících svou činnost obecně rozšířili,“ říká Jean-Pierre Schembri z EASO. Nyní používají i služby jako Twitter nebo Instagram. Současně vyzývají své „klienty“ k používání „bezpečných“ komunikačních kanálů jako WhatsApp. Využívají se též ostatní platformy. V EASO a Frontexu ale novináře prosí, aby jejich výčet nepublikovali.

Migranty do Evropy fakticky pašují i neziskovky. Na snímku jejich loď Aquarius vyplouvá ze sicilského přístavu Catania tzv. zachraňovat migranty. - Foto: Hnutí identitářů Německo

Facebook se používá především k "verbování zákazníků", většinou v uzavřených chatovacích skupinách. „Funguje to trochu jako u cestovních kanceláří,“ říká se ve Frontexu. Pašeráci na Facebooku umisťují hodnocení svých klientů, ceny a videa migrantů, které převážejí přes moře. Nabízejí také falešné dokumenty a víza.

Stejně jako dříve je velká poptávka i po plavbě přes Středozemní moře do Řecka. A to přesto, že v důsledku dohody o uprchlících s Tureckem silně klesly počty migrantů, kteří touto cestou do Evropy přicházejí. Chcete-li se dostat z turecké pevniny na řecké ostrovy, na Facebooku nabízená cena se pohybuje mezi 600 a 800 dolary na osobu. Velký zájem je ale též o pozemní trasu z Istanbulu do Soluně (Thessaloniki), stejně jako o cestu po moři z Turecka do Itálie. Cena je pět tisíc eur. Stále se nabízí i cesta autem po balkánské trase. V nabídce je také zařízení letenek. K tomu je ale třeba, aby migranti prošli letištními kontrolami s pomocí falešných víz. To přijde na devět tisíc eur.

Příslušníci Frontexu pomáhají střežit hranice na Balkáně - Foto: Frontex

Pašeráci vydělávají i na takzvaném slučování rodin. Za úplatu nabízejí termíny na západních ambasádách a konzulátech.

Sledovací programy poskytují užitečný obrázek o tom, jak pašeráci lidí pracují a na jakých trasách migranti pokoušejí své štěstí. Podle agentury Frontex také pomáhají v boji proti pašerákům. Získané poznatky prý pomohly Europolu a národním bezpečnostním úřadům při vyšetřování proti zločineckým sítím a při zatčeních.

,

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.