Dohoda po osmi letech

OPEC překvapil, dohodl se na snížení těžby ropy. Cena kolísá

Dohoda po osmi letech
OPEC překvapil, dohodl se na snížení těžby ropy. Cena kolísá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dohodli na snížení těžby ropy na 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Kartel se dohodl na snížení těžby poprvé za osm let. Oznámil to v noci na čtvrtek katarský ministr pro energetiku a současný prezident OPEC Muhammad Sálih Sadá. Podrobnosti kartel dojedná na svém zasedání v listopadu. V současnosti členové OPEC těží zhruba 33,24 milionu barelů denně. Cílem tohoto kroku je podpořit ceny ropy.

Členové kartelu dospěli k dohodě po několika hodinách jednání na neoficiálním zasedání v Alžíru, kde se konala energetická konference. Konkrétní kvóty pro jednotlivé členské země budou stanoveny na oficiálním zasedání ve Vídni v listopadu. Dohoda prakticky znovu zavádí těžební limit, který kartel opustil zhruba před rokem.

„OPEC dnes učinil mimořádné rozhodnutí,“ prohlásil íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne. Právě spor Íránu se Saúdskou Arábií, která je největším těžařem v rámci kartelu, zabránil vzniku dohody o snížení těžby již na počátku tohoto roku. Írán nechtěl omezovat svou těžbu, dokud se mu nepodaří zvýšit produkci na úroveň před sankcemi, které vůči Íránu v minulých letech uplatňovaly západní země. Saúdská Arábie pak odmítala omezovat těžbu, pokud se k dohodě nepřipojí i Írán.

Saúdské Arábii již druhým rokem hrozí rozpočtový deficit

Mnoho obchodníků uvádí, že je ohromilo, že se kartelu podařilo po letech tahanic dosáhnout kompromisu. Nicméně další upozorňují, že chtějí vidět detaily. „Je to první dohoda OPEC za osm let! Kartel ukázal, že na něm stále záleží, dokonce i v době břidlic! To je konec ‚těžební války‘ a OPEC hlásí vítězství,“ řekl agentuře Reuters analytik společnosti Price Futures Group Phil Flynn.

Někteří analytici však nejsou tak optimističtí a varují, že dohoda může nakonec ještě zkrachovat. „Dohodli se, že se dohodnou – je to stále jednání,“ řekl agentuře AP Larry Goldstein z Energy Policy Research Foundation. Upozornil, že je stále známo jen málo detailů nebo čísel.

Ministr pro energetiku Saúdské Arábie Chálid Fálih již v úterý uvedl, že v rámci případné dohody by Íránu, Nigérii a Libyi měla být umožněna těžba „na maximální úrovni, která má smysl“. To byl posun od předchozích vyjádření Rijádu, že sníží těžbu pouze v případě, že tak učiní i další členové kartelu a nečlenské země.

Podle zdroje z OPEC Saúdská Arábie nabídla snížení těžby z letního maxima 10,7 milionu barelů denně na zhruba 10,2 milionu, pokud bude Írán souhlasit se zmrazením těžby na současné úrovni 3,6 až 3,7 milionu barelů denně.

Nízké ceny ropy způsobily problémy mnoha ekonomikám členských zemí kartelu i nečlenským zemím. Saúdské Arábii letos již druhým rokem hrozí rozpočtový deficit, ekonomika stagnuje a země byla donucena snížit mzdy státních zaměstnanců.

Investoři jsou nejistí

Dnešní obchodování v Asii sice zahájila ropa dalším růstem až na 49,09 dolaru za barel, nejvýše od začátku září. Ceny ropy však později smazaly počáteční zisky a dále klesají. Obchodníkům chybí více detailů a mezi investory vzrostla skepse, zda bude OPEC nakonec schopen plán na snížení těžby realizovat.

Cena severomořské ropy Brent kolem 9:40 SELČ klesla o 0,4 procenta na 48,51 dolaru za barel. Po otevření trhu cena stoupla až na 49,09 dolaru, což byl nejvyšší údaj od 9. září. Ve středu se cena ropy Brent zvýšila o 5,9 procenta. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o 0,2 procenta na 46,94 USD za barel, když předchozí den si připsala 5,3 procenta.

„Investoři a obchodníci jsou skeptičtí, mají k tomu dobrý důvod. Cyničtější obchodníci vyslovují pochybnosti kvůli naprostému nedostatku detailů, včetně potenciálně problematické otázky, které země sníží těžbu,“ řekl agentuře Reuters stratég CMC Market Michael McCarthy.

„Jsou zde nejasnosti a málo detailů, což je důvod, proč lidé vybírají zisky,“ komentoval vývoj na trhu analytik Energy Aspects Virendra Chauhan. Energy Aspects odhaduje, že těžba kartelu se nakonec sníží o zhruba 400.000 barelů denně, protože těžba Libye a Nigérie zatím zůstávají nejisté.

,

29. září 2016