Nevidíme kořeny Manchesteru

Nevidíme kořeny Manchesteru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

O masakru se nic inteligentního říct nedá, napsal kdysi Kurt Vonnegut. Ale u reakcí na teroristický útok v Manchesteru, při němž v úterý zemřelo přinejmenším 22 lidí, notabene u politiky, kterou mají k dispozici západní státy, už je to něco jiného. Necháme stranou sebedojímací nasvěcování nějakého monumentu v různých velkoměstech do národních barev země, která byla postižena naposledy, objímání se na místech útoku v následujících dnech, kladení teddy bearů. Ničemu nepomohou, teroristy nezastraší, ale ani neublíží.

Britské tajné služby zmařily podle vlastních údajů z října deset teroristických útoků za poslední dva roky. Není v silách žádné organizace, ani tak dobré, jako je britská MI5, zachytit každého teroristu, notabene pokud to je osamělý vlk.

Ale dá se jít ke kořeni a tím je systematická radikalizace muslimských menšin v západních městech. Radikalizují je extrémní imámové a teologové placení ze zahraničí. V Evropě zatím pouze Francie a Rakousko dokážou prosadit zákaz financování mešit a imámů z ciziny.

Americký prezident Donald Trump předevčírem vystoupil s důležitým projevem v saúdském Rijádu na konferenci, po jejímž konci bylo slavnostně otevřeno Globální centrum pro boj s extremistickou ideologií. Přitom Rijád sám roky fungoval a dosud funguje jako globální centrum pro šíření extremistické ideologie, totiž wahhábismu. Žádný z islamistických útoků v USA, jež Trump ve svém projevu vyjmenoval, nemá na svědomí terorista vycvičený v Íránu nebo nějakou proíránskou skupinou typu Hizballáh. Byli to všechno sunnité, mimochodem stejně jako domnělý terorista v Manchesteru, syn libyjských rodičů.

Většinu mešit v Evropě pro Araby financovali historicky Saúdi a nově také Katar, jehož emír tvořil v Rijádu Trumpovo publikum a odnesl si pochvalnou zmínku za to, že hostí americkou základnu. Tyto dvě monarchie nesou větší část zodpovědnosti za to, že v relativně umírněných muslimských obcích po celém světě dnes tón udávají fanatici, kteří nás nenávidí.

Ilustrační foto - Shutterstock

Trump v Rijádu pronesl silnou, dobře vystavěnou a (bez ironie) skvěle napsanou řeč. Vysvětlil přítomným arabským vůdcům, že k vykořenění extremismu musí islámský svět především nalézt sílu v sobě. Nepřímo uznal, že americké vojenské intervence v regionu byly špatné, slíbil, že Trumpova Amerika je, pokud možno, nebude opakovat. Ale v poslední třetině projevu se mu zhroutila vnitřní logika, asi jako když Bohuslav Sobotka v úterý 2. května nejprve jasně vysvětlil, proč Andrej Babiš nesmí být nadále ministrem financí, aby vzápětí oznámil demisi svoji a celé vlády.

Americký prezident se v Rijádu zasnil, jaké by to bylo hezké, kdyby na Blízkém východě opět vedle sebe v míru mohli žít muslimové, židé a křesťani, a zapomněl nebo nezmínil, že se právě nachází v zemi, jejíž občan by přestupem k druhým dvěma náboženstvím přišel doslova o hlavu. Mluvil o terorismu a jeho podpoře, ale konkrétně jmenoval Írán, který podporuje „jenom“ lokální terorismus proti Izraeli. Íránec může být křesťan nebo žid, a má „jenom“ o něco těžší život než šíitský muslim. Není to tolerantní Evropa, ale oproti Saúdské Arábii pořád mnohem lepší svět.

Libanonsko-americký autor bestselleru Černá labuť Nassim Taleb v reakci na Manchester napsal: „Můžete se vsadit, že to nebyli Íránci obvinění z podpory terorismu, ale produkt madrasy financované Saúdy.“ Vtip je v tom, že Saúdi financují také americký průmysl, Trump oznámil kontrakty za 110 miliard dolarů na nákup zbraňových systémů a tvářil se spokojeně.

Tentýž muž před pěti lety v pro něj typické hyperbole napsal, že Saúdská Arábie je „největší financiér terorismu na světě“. V úřadu se zbavuje některých svých sympaticky nekonvenčních názorů a začíná odčítat z not establishmentu, který původně přišel zničit. Je na něj smutný pohled. A na britskou premiérku Theresu Mayovou, která v Rijádu hrála etudu na spojenectví a domlouvala zbrojní obchody minulý měsíc, zrovna tak.

24. května 2017