Jindřich Forejt končí po Hradu i na ministerstvu zahraničí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý ředitel protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt ukončí i služební poměr na ministerstvu zahraničí. Požádal o to sám písemně. Ministerstvo žádosti vyhoví a poměr bude ukončen k pondělí 2. ledna. Ministerstvo to v neděli oznámilo v tiskové zprávě. Místa na Hradě se Forejt vzdal k 6. prosinci z osobních a zdravotních důvodů. Na ministerstvu byl Forejt ve služebním poměru od června 2015, ale po celou dobu měl neplacené volno.
Krátce před tím, než Hrad oznámil, že Forejt odchází z postu ředitele protokolu, média upozornila na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Média také jeho výpověď spojují s řevnivostí mezi Forejtem a kancléřem Vratislavem Mynářem nebo poradcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým.
Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) obdrželo Forejtovu žádost o ukončení poměru koncem roku 2016. "Státní tajemník MZV této žádosti vyhoví a (Forejtův) služební poměr ukončí k 2. lednu 2017. Tímto dnem přestane být Jindřich Forejt zaměstnancem MZV," sdělilo ministerstvo. Forejt byl podle úřadu ve služebním poměru na ministerstvu od konce června 2015, ale již od nástupu až do ukončení poměru měl neplacené služební volno. Na Hradě působil od roku 2002, o dva roky později se stal šéfem protokolu.
Prezident Zeman po oznámení Forejtova odchodu z Hradu prohlásil, že stále věří, že se Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Podle Zemana záleží na ministerstvu zahraničí a souhlasu Vatikánu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v reakci na Zemanovo prohlášení řekl, že debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi dotčenými státy, a nikoli veřejně.
Forejtovo kompromitující video
O odchodu Jindřicha Forejta z Hradu jako první informoval deník Echo24.cz začátkem prosince. Jako důvod překvapivého konce Forejta uváděla média pozdní příjezd Miloše Zemana na státní pohřeb do Bratislavy, faux pas s (ne)účastí amerického velvyslance na oslavě 28. října či tahanice kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho.
Častěji se jeho konec však dává do souvislosti s kompromitujícím videm, které se delší dobu po redakcích českých médií pokoušela prodat dvojice mužů. S nabídkou na odkup videa se obrátili i na deník Echo24.cz. Podle informací Echo24.cz muži kompromitující materiál nabídli minimálně TV Nova. A podle vlastních slov také na Seznam.cz. Všude byli ale odmítnuti. Zatímco původně požadovali za video údajně částku 250 000 korun, po Echo24.cz žádali již jen zhruba polovinu této částky. Redakce video odmítla koupit, protože o jeho publikování neměla zájem. Záběry ale několik médií zakoupilo, zřejmě i Babišova Mafra. Snímky pak uveřejnil jeden malý nejmenovaný server.
Prezident již dříve popřel, že by za odchodem Forejta z hradní kanceláře stály Mynářovy a Nejedlého intriky. Výměna šéfa protokolu se chystala několik měsíců, řekl Zeman rádiu Impuls. Ke kompromitujícímu videu Zeman řekl, že ho neviděl a ani ho vidět nechce.
Forejt patřil k blízkým Zemanovým spolupracovníkům. V poslední době čelil kritice kvůli několika chybám, například pozdnímu příjezdu na státní pohřeb na Slovensku či vyvěšení vlajky OSN místo Severoatlantické aliance při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Praze. Vedením odboru protokolu na Hradě byl po Forejtově odchodu pověřen dřívější dlouholetý šéf prezidentského protokolu Miroslav Sklenář.