PROBLEMATICKÝ SVAZ BOJOVNÍKŮ

Kontroverzní Vodička dostane od Babiše 6 milionů. Stropnický váhá

PROBLEMATICKÝ SVAZ BOJOVNÍKŮ
Kontroverzní Vodička dostane od Babiše 6 milionů. Stropnický váhá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanci ve středu odhlasovali státní rozpočet na příští rok. Oddechnout si na chvíli mohl také předseda Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslav Vodička. V posledních měsících si totiž vyslechl kritiku na nehospodárnost a odebrat státní dotaci mu chtěl ministr obrany Martin Stropnický i ministr financí Andrej Babiš (oba ANO). Rozpočet byl ale nakonec odhlasován beze změny, takže více než 6 milionů z resortu financí svaz s velmi kontroverzní pověstí s největší pravděpodobností dostane. Ve hře je totiž ještě kontrola. O příspěvku z resortu obrany se rozhodne v lednu.

Ještě na začátku listopadu to vypadalo, že státní dotace pro svaz jsou v ohrožení. Jako první se ozval ministr obrany Stropnický, z jehož resortu dostal svaz loni 200 tisíc, o týden později se přidal ministr financí Babiš, který říkal, že Vodička bude muset kritiku vyvrátit, jinak o příspěvky přijde. Z jeho resortu přitom loni svaz dostal 8 milionů.

Ministerstvo financí po Vodičkovi žádalo vysvětlení obvinění, která zazněla v médiích. Předsedu svazu totiž kritizovala řada vystupujících členů, podle nichž nehospodařil s penězi správně. Například na náklady svazu používal automobil Škoda Superb pro soukromé účely. Vodička vysvětlující dopis na ministerstvo poslal. Jak přesně kritiku vyvrátil, ministerstvo neřeklo.

„Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu ve svém dopisu, který obdrželo ministerstvo financí, reaguje na informace v médiích a avizuje iniciaci vlastní kontroly,“ uvedl pro deník Echo24.cz Jakub Vintrlík z Babišova resortu ještě před hlasováním o státním rozpočtu. Ministerstvo financí proto nepřijalo žádné rozhodnutí a změna by musela nastat při hlasování ve sněmovně nebo sněmovním rozpočtovém výboru. To se ale nestalo a příspěvek ve výši 6,3 milionů prošel.

Proběhne kontrola?

„Nebyl jsem pro to, abychom svazu ten příspěvek vzali. Není to jen o panu Vodičkovi a jeho excesech a nedostatcích, byť je předsedou svazu. Ten příspěvek je určen pro členskou základnu,“ uvedl pro Echo24.cz poslanec a předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Rád by ale, aby nějaká kontrola ve svazu přeci jen proběhla.

„Čekal jsem na schválení rozpočtu. Teď přemýšlím, že bychom v rozpočtovém výboru připravili nějaké vyjádření pro ministerstvo financí. To dává podmínky pro poskytování dotace, takže by mělo vykonávat také kontrolu toho, jak jsou naplňovány. Mluvil jsem i s předsedou kontrolního výboru, aby eventuálně inicioval kontrolu Národního kontrolního úřadu, ale to nechci předjímat,“ dodal Votava.

O tom, že bude iniciovat kontrolu ministerstva financí, hovořil už dříve. I tak by ale šlo pouze o kontrolu nakládání s veřejnými prostředky. O kontrolu už dříve požádal sám Vodička Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), ten ale na jeho žádost provést kontrolu nemůže. „Pokud by se navíc mělo jednat o kvalifikovaný podnět, o jehož případném zařazení do plánu kontrolní činnosti rozhoduje kolegium, musel by tento podnět přijít formou usnesení orgánu Sněmovny, v tomto případě formou usnesení rozpočtového výboru,“ uvedla pro Echo24.cz Olga Málková z NKÚ.

Ohrožené peníze z obrany

O peníze z ministerstva obrany ještě přijít může. „Odbor pro válečné veterány ministerstva obrany předložil ministru obrany zprávu o podpoře, které se Českému svazu bojovníků za svobodu dostávalo a dostává ze strany ministerstva obrany. Jde zejména o věcnou a organizační podporu akcí ČSBS, případně poskytování dotací na konkrétní akce. Vyjádření ministra obrany se týkalo způsobu jednání některých vedoucích představitelů ČSBS, nikoli řadových členů svazu, veteránů a příslušníků odboje,“ uvedla Jana Zechmeisterová z resortu obrany.

Zdůraznila ale, že se ministerstvo obrany v žádném případě nezříká podpory a péče o uchování tradic, jejichž nositelem je ČSBS. Proto bude postupovat tak, aby se jeho kroky nedotkly řadových členů a běžných činností svazu. „Dotace na rok 2017 na projekty v rámci pěti dotačních programů byly vyhlášeny s tím, že termín odevzdání projektu byl do 30. září 2016. Následně jsou všechny žádající subjekty povinny do 31. prosince 2016 vyúčtovat dotace z předchozího roku,“ dodala Zechmeisterová.

O tom, zda ČSBS peníze dostane, se rozhodne v lednu. „Na počátku ledna 2017 hodnotící komise určí pořadí projektů na základě získaného bodového hodnocení a vybraným projektů přidělí finanční prostředky. Informace o poskytnutých dotacích bude poskytnuta do konce února 2017,“ dodala.

Kritika špatného hospodaření přicházela hlavně od bývalé předsedkyně kladenské buňky Gabriely Havlůjové, která byla ze svazu vyloučena nedemokratickým způsobem, protože předsedu Vodičku veřejně kritizovala. Krátce po ní opustil svaz na protest také bojovník od Tobrúku Pavel Vranský, který dlouhodobě říkal, že Vodička plýtvá penězi. Havlůjová také upozorňovala, že případná kontrola nemusí odhalit chyby, protože kritika se týkala nehospodárnosti a plýtvání nikoli chyb v účetnictví.