Írán popravili jaderného vědce. Vrátil se z USA

Šahram Amiri - Repro: archiv
Írán popravili jaderného vědce. Vrátil se z USA

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V Íránu údajně popravili jaderného vědce Šahrama Amírího. Ve vězení byl po návratu z USA a obviněn byl z vyzrazení tajných informací. Jeho matka sdělila stanici BBC, že rodině bylo tělo jejího syna předáno se stopami po provaze na krku.

Podle Amírího matky byl její syn oběšen a rodina ho už pohřbila. Uvězněn a obviněn ze zrady byl v roce 2011.

Amírí zmizel v Saúdské Arábii roku 2009, kdy tam odjel vykonat pouť do Mekky. Pak se objevil v USA, kde natočil několik videí. V prvním tvrdil, že ho unesli američtí a saúdskoarabští agenti a pod nátlakem ho přinutili výměnou za americký azyl prozradit tajné informace. Ve druhém řekl, že žije volně v Arizoně a studuje. V posledním však sdělil, že uprchl z vazby, v níž v USA byl, a že se chce vrátit do Íránu. Vrátil se roku 2010 za velké pozornosti médií, před nimiž se shledal s manželkou a malým synem.

Zástupci USA sdělili, že Amírí uprchl do USA o vlastní vůli a že poskytl „užitečné informace“.

Rodina loni projevila obavy o život svého syna, protože s ním neměla přes rok kontakt. Podle loňských informací byl vědec zadržovaná na tajném místě daleko od Teheránu.

BBC v souvislosti s tímto případem připomíná, že se Íránu loni po mnohaletých vyjednáváních podařilo dojednat se světovými velmocemi dohodu o svém jaderném programu. Za jeho zpomalení byly zrušeny mezinárodní sankce uvalené na Írán kvůli podezření, že provádí výzkum směřující k výrobě jaderných zbraní.

Čtěte také: Přepište dějiny. Výpravu Íránu v Riu vedla žena. Lukostřelkyně na vozíku

,

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

7. srpna 2016