Radnice s vrakem nechtěla nic dělat měsíce. Po nátlaku šlo vše za den
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přes půl roku blokovalo nepojízdné auto s propíchnutými či vypuštěnými koly část chodníku a část vozovky v jedné ulici na Praze 4. Radnice ani městská policie s tím ale nic nedělala, jak upozornil server Echo24. Úředníci se vymlouvali, že odtáhnout lze pouze vrak a že není zřejmé, jestli tak mohou konkrétní vůz označit. Nakonec pomohl až oficiální dopis státní policii s kopií sekretariátu policejního prezidenta. Auto pak zmizelo za pár hodin.
„Po přijetí vašeho podání ze dne 31. května 2017 policejní orgán neprodleně a bez zbytečného odkladu rozhodl o odtahu vozidla,“ píše se v rozhodnutí, které dostal od Obvodního ředitelství policie Prahy 4 nespokojený občan, který v ulici bydlí a kterému se nepojízdné auto na chodníku nelíbilo.
Už od března se přitom snažil celou věc řešit s místní radnicí i s městskou policí. Daným institucím to ale očividně moc nevadilo, protože nepojízdné auto nechaly v ulici stát od minulého listopadu. Auto přitom překáželo při průjezdu ulicí Pod Sokolovnou i průchodu po chodníku. Navíc bylo odstavené v místě, kde je značka zákaz stání. Čas od času se sice za stěračem vozu objevila výzva, aby se řidič dostavil na městskou policii „k podání vysvětlení“, tím však úřady patrně považovaly svou práci za dokončenou.
Nakonec se ukázalo, že celou věc lze vyřešit rychle. Místní občan se totiž obrátil na státní policii s oficiálním dotazem podle zákona o svobodném přístupu k informacím, který úřady nemohou nechat bez odezvy. V kopii pak poslal dotaz také na policejní prezidium. Z textu odpovědi vyplývá, že právě díky tomu se celá věc vyřešila bleskurychle. Stížnost přišla na policejní ředitelství i obvodní ředitelství poslední den v květnu. Hned 1. června před obědem auto policisté odtáhli.
Neschopnost úřadů?
„Když jsem viděl, že úřad s tím nehodlá nic dělat, rozhodl jsem se, že to poženu výš. Jeden den jsem poslal dopis kvůli nečinnosti úřadu i městské policie a hned druhý den bylo auto pryč,“ uvedl pro server Echo24 místní občan, kterému celá záležitost vadila i z principu. „Šlo mi o princip. Naprosto mě udivuje, že s tím radnice nebyla schopná nic udělat. Na začátku května tady probíhalo čištění ulic. Normálně tu nikdo stát nesmí, ale s tímto autem nic neudělali,“ postěžoval si.
Radnice přitom už dříve svoji nečinnost vysvětlovala tím, že v dané situaci nemá žádnou pravomoc. „V praxi je tedy těžké bez odborné prohlídky odpovědně rozhodnout, zda to či ono vozidlo je skutečně možno označit za vrak, a pak následně postupovat v souladu se zákonem, který opravňuje za určitých okolností majitele komunikace nakládat s vozidlem, označeným za vrak a odstranit jej ze silnice,“ uvedla pro server Echo24 asistentka starosty Eva Kubátová. Podle ní totiž vyfouknutá kola či doba odstavení vozidla nehraje v případě posuzování vraku roli.
Starosta Prahy 4 Petr Štěpánek ze Strany zelených, která se dlouhodobě zasazuje o to, aby aut bylo v Praze co nejméně, na přímý dotaz nereagoval. Podle jeho asistentky Kubátové vedení radnice vyzvalo pracovníky Správy služeb hlavního města Prahy, aby vozidlo zdokumentovali a vyhodnotili, zda naplňuje zákonné znaky vraku.
To přitom podle Kubátové není vždy jednoznačné. „Bohužel, málokdo si uvědomuje, že pojem vrak má přesně legislativně stanovenou definici. Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích v ustanovení § 19 písmenu g) stanoví, že vrakem je vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé provozu a není opatřeno registrační značkou, nebo je zjevně trvale technicky nezpůsobilé provozu,“ dodala.