KULTURNÍ TIPY

Z pohádky do pohádky a jiných žánrů

KULTURNÍ TIPY
Z pohádky do pohádky a jiných žánrů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Copak ty nebeské výstřelky

Pokračování filmových pohádek je z podstaty nonsens. Vždyť na konci předešlého příběhu, když zlé bylo pryč a pánbůh zůstal s námi, přece si slíbili být spolu navždy. Pakliže následuje nový příběh o totožných hrdinech, slibovat nikdo nic neměl. No rozhodně se pokračování nedařila Zdeňku Troškovi, vždy byla rozplizlá a nastavovaná jako kaše. Když tedy Jiří Strach ohlásil, že po jedenácti letech natočí pokračování své taškařice Anděl Páně, která fungovala jedině díky slovnímu fotbalu mezi Ivanem Trojanem v roli paličatého nedůvtipného anděla a Jiřím Dvořákem v roli dobrotivého čerta, byla to informace k neuvěření a o strach. Ale je fér přiznat, že scenáristův nápad – vylhat se z překážek božským příkazem seslat uvedenou dvojici na Zem znovu v den, kdy chodí Mikuláš se svými partnery – je k nezaplacení. To by mohlo fungovat. Tak schválně.

Anděl Páně 2.
Režie: Jiří Strach
Scénář: Marek Epstein, Jiří Strach
Kamera: Martin Šec
Hudba: Ondřej Brzobohatý
Hrají: Ivan Trojan, Jiří Dvořák, Vica Kerekes, Anna Čtvrtníčková, Jiří Bartoška, Bolek Polívka a další.
V kinech od 1. prosince.

Záběr z filmu Anděl Páně 2 - Foto: Česká televize

To je prosím klobouk, pane

Nemá smysl chodit kolem kouzelnického klobouku: každý ví, že v něm žijí Bob a Bobek. Ale pro jistotu: Bob je ten větší, asi i chytřejší, tahoun páru s otcovskými sklony. Bobek je menší, šílenější, lenivější, ale nakonec energičtější a rozhodně nečekaně dobrosrdečný. A oba spolu a s oním kloboukem kouzelníka Pokustóna obrážejí planetu se svými kejklemi. U prvotního nápadu stál kdysi jeden ze zakladatelů divadla Járy Cimrmana, Jiří Šebánek. Právě on spolu s výtvarníkem Vladimírem Jiránkem vtiskli králíkům tvář i humor, přišli s oním: „Vstávat! Vstávat a cvičit!“ Později se přidávala a původní koncept rozvíjela další slavná jména, třeba básník Pavel Šrut. Nejen s ním se humor nových příběhů od těch prvních odlišoval, pořád ale zůstala táž kresba, hudba a hlas Josefa Dvořáka. Jak to může fungovat bez těchto propriet, navíc na divadle, to teď uvidíme.

Jiránek – Pacovský – Šebánek – Šrut – Krčmařík: Bob a Bobek
Režie: Josef Kačmarčík
Scéna: Eva Matoušová
Kostýmy: Anna Hrušková
Hudba: Jakub Borovanský
Hrají: Ondřej Vacek, Marek Mikulášek, Josef Nechutný, Petr Konáš, Apolena Veldová, Andrea Mohylová.
Premiéra na Malé scéně Divadla J. K. Tyla 3. prosince v 17:00. Nejbližší reprízy 14. a 21. prosince.
www.djkt.eu

Z plakátu k inscenaci Bob a Bobek - Foto: Archiv Divadla J. K. Tyla

Exprese, ironie, pýcha, ne pád

Ejhle, samostatná výstava malíře Alfréda Symůnka. Jmenuje se Práce/Works 2016 a zpřístupněna bude 15. prosince v pražské Nové galerii, kde představí autor kolekci více než padesáti obrazů z posledních tří let své tvorby. Symůnek vystudoval v ateliéru Martina Mainera na Fakultě výtvarných umění v Brně, je držitelem ceny Josefa Hlávky z roku 2004. Ve svých obrazech navazuje s oblibou dialog s historickým vývojem malby, který mu umožňuje nejen konfrontaci s jednotlivými -ismy moderního umění, ale s kořeny umění jako takového, se španělskou Altamirou stejně jako s francouzskou Lascaux. Zachycuje tedy tmavomodré ulice města, jsou obsypány auty, figurálními kompozicemi i abstrakty na ruský způsob. Obrazy vynikají svojí až expresivní barevností, konfrontující diváka se zjevnou ironií. Je to autorova první velká samostatná výstava.

Alfred Symunek: Práce/Works 2016
Výstava bude k vidění do 6. ledna v Nové galerii v Praze.
www.novagalerie.cz

Obraz s názvem Black and White - Foto: Alfréd Symůnek

Uprchlík nikoli americký, ale náš 

Začal advent, směřuje zjevně ke štědrovečerní nadílce. Je tedy třeba upřímně myslet na to, že pod stromečkem přijde vhod severská detektivka. Třeba norská, v níž po sedmnácti letech je znovu otevřen případ vraždy mladé dívky, neboť důkaz vedoucí k usvědčení pachatele byl falešný. Vrchní komisař William Wisting coby šéf někdejšího vyšetřovacího týmu je hnán k zodpovědnosti, suspendován a sám se náhle stává štvanou zvěří. Má na krku policejní inspekci i média. Na vlastní pěst se pokouší očistit své jméno a zjistit, kdo onen falešný důkaz kdysi vyrobil. Přitom se mu nechce věřit, že by to byl někdo z jeho týmu. Vždyť jaký by k tomu měl důvod? Ostatně, byl onen odsouzený člověk skutečně nevinný? Když zakrátko zmizí další děvče, mají nejen Wisting, ale i jeho kolegové o čem přemýšlet a hon na všech stranách se rozbíhá naplno.

Jørn Lier Horst: Honicí psi
Z norštiny přeložila Kateřina Krištůfková.
Vydalo nakladatelství Kniha Zlín roku 2016. 379 s. 369 Kč.

1. prosince 2016