Stropnický otočil. Armádu povede nadále Bečvář
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šéfem české armády zůstane nadále současný náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) vyhověl jeho žádosti o prodloužení služebního poměru. Podle dřívějších neoficiálních informací měl přitom usilovat o jeho výměnu. Bečvář v čele armády stojí od května 2015. Ve funkci měl původně setrvat dva roky, poté odejít do důchodu.
„Každé řešení má svá plus a mínus. Potřebuji dotáhnout řadu významných projektů. Proto je lepší udělat onu výjimku a prodloužit oproti původnímu plánu generálovi Bečvářovi jeho funkční období. To je celé,“ uvedl deníku Echo24.cz ministr Martin Stropnický. O prodloužení služebního poměru informoval jako první deník Právo. Generál Josef Bečvář tak ve funkci náčelníka generálního štábu zůstane až do jara 2018.
Původně se přitom počítalo s tím, že Bečvář v červnu příštího roku odejde do důchodu. Vedení armády se k personálním poměrům odmítá vyjadřovat. Tiskový odbor pouze potvrdil, že Bečvář o prodloužení funkčního období zažádal. Rozhodnutí ministra však překvapilo některé poslance ze sněmovního výboru pro obranu, který zastává v této věci poradní hlas.
„Zajímavé. Mně signalizoval něco jiného, ale je to jeho odpovědnost. Martin Stropnický je pro mne stále obtížněji předvídatelný,“ komentoval místopředseda výboru Ivan Gabal (za KDU-ČSL). Jiný názor má poslanec Marek Ženíšek (TOP 09).„Je to personální rozhodnutí ministra nespojité s jmenováním do funkce, alespoň takto to já osobně vnímám,“ řekl poslanec Marek Ženíšek (TOP 09).
Ministr své rozhodnutí s poslanci nejspíš ani nekonzultoval. „Původně byla dohoda o působení náčelníka generálního štábu na dva roky. Prozatím jsme tuto záležitost na výboru neprobírali, ani jsme nedostali žádné podklady,“ řekl dále poslanec Antonín Seďa z ČSSD.
Poslanci předpokládají, že změny v armádě se budou diskutovat příští rok. „Pan ministr by měl předložit návrhy na obsazení postu a také odůvodnit tyto návrhy. Dnes nechci spekulovat ani důvody výměny, ani o případných generálech, které by mohli Josefa Bečváře nahradit,“ doplnil Seďa.
Kdo Bečváře nahradí?
Stropnický je však navzdory spekulacím o záměru vyměnit armádní špičky podle svých slov s Bečvářem spokojený. „S náčelníkem generálního štábu se mi spolupracuje dobře. Řešila se pouze okolnost jeho věku,“ doplnil ministr ohledně angažmá osmapadesátiletého Bečváře. Ten ve funkci nahradil generála Petra Pavla, který od loňského června působí jako předseda vojenského výboru NATO.
Personální otázka prvního muže české armády se tak odsune o rok, na jaro 2018. Jako o jednom z kandidátů na nového šéfa se spekuluje o generálovi Aleši Opatovi. Někdejší zástupce generála Petra Pavla aktuálně působí ve velení spojeneckých vojsk NATO v Belgii, dříve působil v misích na území bývalé Jugoslávie nebo v Afghánistánu. Jeho jméno se přitom objevovalo v souvislosti s obměnou velení již loni. Ve hře na uvolněný post tehdy byli i další elitní vojáci. Šlo hlavně o současné zástupce náčelníka generálního štábu Jiřího Balouna, Františka Malenínského nebo Jaroslava Kociána.
Rozhodující slovo má v tomto ohledu však prezident republiky, který náčelníka generálního štábu jmenuje na návrh vlády a po projednání v sněmovním výboru pro obranu. Rozhodnutí hlavu státu může ovlivnit i některý z jeho poradců, v případě Miloše Zemana se ve věcech armády a bezpečnosti jedná o Vlastimila Picka, exministra a bývalého náčelníka generálního štábu. Funkční období ve vedení armády trvá pak zpravidla tři až čtyři roky.