Babiš si za loňský rok vydělal mimo politiku 184 milionů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš vykázal příjmy mimo politiku zhruba 184 milionů korun. Šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura loni vydělal na podnikání asi 16 milionů korun. Někteří poslanci investovali do nemovitostí, jiní do automobilů. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) si pořídil cenné papíry. Vyplývá to z majetkových přiznání, které posílají poslanci a členové vlády každoročně do sněmovny.
Babiš podle přiznání inkasoval asi 180,6 milionu korun na úrocích z jednokorunových dluhopisů skupiny Agrofert, kterou letos převedl do svěřenského fondu. Po asi 1,7 milionu získal z prodeje nemovitosti a z kapitálového majetku. Řádově nižší částky pak dostal za pronájmy a z německé chemičky SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH. Jeho oznámení zahrnuje období od začátku loňského roku do letošního 24. května, kdy skončil ve funkci ministra financí.
Kvůli jednokorunovým dluhopisům se stal Babiš terčem kritiky. Výnosy z nich totiž nepodléhají zdanění a někteří političtí oponenti ho nařkli z účelového obcházení daňových předpisů. Byl to také jeden z důvodů, proč premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechal Babiše odvolat z vlády.
Babišův nástupce ve funkci Ivan Pilný (ANO) do přiznání za loňský rok uvedl mimo jiné příjem 7,76 milionu. Jako zdroj napsal „prodej akcií díky převodu do jiné banky“.
Nemovitost loni pořídil například bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). S manželkou koupil byt v hodnotě 4,65 milionu korun, splácí zároveň hypotéku 3,9 milionu korun. Zdeněk Soukup (ANO) pořídil zahradu a zemědělskou půdu dohromady za 274 000 korun a Ivan Adamec (ODS) pozemek za 15 000 korun. Herman vedle cenných papírů za 760 000 korun nabyl za 208 000 korun garáž.
Automobily si koupilo hned několik poslanců. Značku Škoda preferovali Josef Uhlík (KDU-ČSL) a Jan Volný (ANO). Uhlík podle dokumentu pořídil octavii za 340 000 korun a Volný fabii za 430 000 korun. Josef Vondrášek (KSČM) nabyl mazdu za 640 000 korun. Jeho stranický kolega Josef Zahradníček dal za vozidlo 530 000 korun, značku neuvedl. Volný také koupil za 220 000 korun obraz.
Poměrně značné příjmy z aktivit mimo politiku vykázal Karel Rais (ANO). Působení na vysoké škole mu vyneslo 2,25 milionu korun. Miloš Babiš (ANO) získal z pronájmů 1,4 milionu korun a přes 240 000 korun jako mzdu ze svého autosalonu.
Prohlášení o majetku za loňský rok museli poslanci a další veřejní funkcionáři podat podle zákona do pátku. U dokumentů dodaných poštou rozhoduje datum odeslání. Ve sněmovním registru jsou přístupná oznámení pěti desítek poslanců. Ostatní se ještě prověřují a nelze do nich nahlédnout.
Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru kontrolují přiznání jen po formální stránce. Kvůli nedodanému nebo špatně vyplněnému prohlášení může výbor podat podnět obecnímu úřadu v místě poslancova bydliště, sám zákonodárce postihnout nemůže.