XENOFOBNÍ ÚTOKY NA MIGRANTY

Není cizinec jako cizinec. V Británii vadí Poláci, na Čechy se neútočí

XENOFOBNÍ ÚTOKY NA MIGRANTY
Není cizinec jako cizinec. V Británii vadí Poláci, na Čechy se neútočí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Xenofobní útoky, ke kterým začalo ve Velké Británii docházet poté, co se země rozhodlo vystoupit z EU, jsou zatím mířeny především na občany polské národnosti. Změnu v chování Britů zaznamenali ale i někteří Češi žijící v zemi. Podle velvyslanectví v Londýně se však jedná spíše o ojedinělé případy. Útoky se zatím vyhýbají i Slovákům.

„U kasy se mě zeptali, jestli jsem Polka. Když jsem řekla, že jsem z Čech, řekli, že je to dobře,“ popisuje v diskuzi na Facebooku svoji zkušenost ze současné Anglie Češka. „Poláky a Rumuny nemá nikdo rád,“ doplňuje jiná. Většina diskutujících Čechů a Slováků se s útoky od xenofobních Britů nesetkala.

Někteří ale mají jinou zkušenost. „Angličané nerozeznají Poláka od Čecha a Slováka. Takže jsme to mohli být i my. Záleží na tom, v které části země člověk žije,“ píše další diskutující. „Pro ně jsme všichni Poláci,“ přitakává další.

Otázku na bezpečnost Čechů a Slováků v ostrovní zemi vyvolaly útoky na polské občany, ke kterým začalo docházet po referendu o brexitu. V něm totiž uspěli euroskeptici, mezi jejichž hlavní argumenty patřilo znovunabytí kontroly nad migrací do Británie. Početná polská menšina žijící v některých částech Británie se pak setkala při nejmenším s xenofobními poznámkami.

Například ve městě Huntington, kde žije početná polská komunita, se objevily kartičky se sloganem „Opusťme Evropskou unii – už žádná polská havěť“. Došlo ale také na vážnější útoky. Při jednom z nich ve městě Harlow přepadla asi dvacetičlenná skupina mladých lidí dva Poláky, jeden z nich později na následky zranění zemřel.

Česko zatím nic podobného neeviduje. „O fyzických útocích na české občany nemáme informace. O úpravě cestovních doporučení pro cesty do Velké Británie tak pro tuto chvíli neuvažujeme,“ uvedla serveru Echo24.cz tisková mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Pokud k nějakým xenofobním útokům na Čechy dochází, jedná se podle ambasády v Londýně jen o ojedinělé případy. „Velvyslanectví v ČR v Londýně zaznamenalo ze strany českých občanů jen ojedinělé telefonické stížnosti na změnu chování jejich britského okolí vůči nim či jejich dětem, případně na slovní útoky,“ uvedla serveru Echo24.cz Jana Čechlovská z tiskového oddělení ambasády.

Podle Valentové se ale nejedná o dramatické zhoršení a lidé nevolají primárně proto, aby si stěžovali na chování Britů. „Své dojmy sdělovali na okraj telefonátů, jejichž účel byl jiného konzulárního charakteru,“ doplnila Valentová.

Podobně jsou na tom i Slováci. „Ministerstvo zahraničních věcí a evropských záležitostí SR a ani náš zastupitelský úřad v Londýně systémově neeviduje útoky na slovenské občany žijící ve Velké Británii, ani zvýšené obavy občanů SR v Británii o vlastní bezpečnost,“ uvedl pro server Echo24.cz tiskový mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Igor Skoček. Slováci tak nevydali žádné speciální doporučení.

23. září 2016