EET

Zavedení EET poškodilo 38 procent firem v cestovním ruchu

EET
Zavedení EET poškodilo 38 procent firem v cestovním ruchu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) poškodilo 38 procent podnikatelů v cestovním ruchu, 31 procent nepocítilo žádnou změnu. Téměř čtvrtina firem v cestovním ruchu (23 %) uvedla, že se díky EET jejich podnikání výrazně zlepšilo či spíše zlepšilo.

Informace vyplynuly z průzkumu Hospodářské komory ČR, jehož výsledky prezentovala na úterní předvolební debatě k tématu cestovnímu ruchu.

Přes snížení sazby DPH z 21 na 15 procent u restaurací a stravovacích služeb ale žádný z podnikatelů své ceny nesnižoval. Čtvrtina naopak využila EET ke zvýšení svých cen, plyne dál z průzkumu.

Ilustrační foto: Shutterstock

Celkem 43 procent respondentů uvedlo, že sdílenou ekonomiku, například aplikace Airbnb či Uber, vnímá jako něco přirozeného, co by však mělo být legislativně podchyceno. Jako nedovolené podnikání vnímá sdílenou ekonomiku téměř pětina podnikatelů (19 %). Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové zavádí chystaná novela zákona o místních poplatcích poplatky i pro sdílené ubytování.

„Do novely zákona o místních poplatcích MMR navrhuje, a já doufám, že to bude přijato i gestorem zákona což je ministerstvo financí, aby každý, kdo poskytuje ubytování, platil poplatek,“ uvedla Šlechtová.

Jako největší bariéry rozvoje podnikání v oboru respondenti uvedli stav legislativy, stav podnikatelského prostředí a kvalitu vzdělávání. Po vzniku zákona o podpoře cestovního ruchu, který by definoval způsob organizace a řízení cestovního ruchu včetně způsobu jeho financování, volá 36 procent podnikatelů.

,

18. dubna 2017