Našli jste pod stromečkem dron? Moc si s ním legálně nezalétáte
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Obrovským hitem letošních Vánoc byly opět drony. Ti, kteří dron pod vánočním stromkem našli, by však měli krotit své nadšení. Kvůli tomu, že se s bezpilotními letouny nemůže skoro nikde létat, se z nich stává tak trochu zbytečný dárek. Kromě měst nebo letišť totiž poslanci nadšencům s drony zatrhli také vstup do národních parků. Můžou za to jednak stížnosti turistů, tak škodlivý vliv dronů na zvířata nebo riziko, že letouny při pádu zažehnou požár.
Létání s modely letadel či drony se řídí přesně danými pravidly a zákony. Třebaže rekreační „pilot“ dronu nepotřebuje žádné povolení, musí respektovat určitá nařízení. Je totiž účastníkem leteckého provozu ve stejném smyslu jako chodec účastníkem silničního provozu. Během řízení musí v první řadě udržovat se strojem vizuální kontakt. Měl by myslet na to, že i když je dron hmotnostně lehký, v případě pádu může někomu způsobit zranění nebo škodu. Za to všechno by byl pilot zodpovědný.
Použití dronů samozřejmě zjednodušuje, pokud ho lidé nepoužívají pro komerční účely nebo kvůli výdělku. Když však rekreační piloti natáčí s dronem videa, která chtějí zpeněžit, provozují leteckou práci bez povolení. Stejně tak není dovoleno létat s bezpilotním letounem nad třetími osobami a jejich majetkem a pořizovat záběry soukromých aktivit.
Nově poslanci zakázali vstup dronům i do národních parků. „Novela po dohodě s ministerstvem dopravy zavádí novou regulaci pro létání letadel bez pilota a modelů letadel nad národními parky. Mimo zastavěné a zastavitelné části obcí bude zakázáno používat letadla bez pilota, k jejichž provozu je třeba povolení Úřadu pro civilní letectví, i modely letadel, včetně dronů do 20 kg hmotnosti, které jsou obdobně jako velké modely dálkově řízené, a způsobují obdobné škodlivé následky,“ uvedla pro Echo24.cz za ministerstvo životního prostředí Jana Taušová.
Důvodů pro tento zákaz je podle Taušové několik. „Zohledňuje se technologický vývoj, který za 20 let od vzniku zákona výrazně pokročil. Drony především létají ve velmi nízkých výškách, chráněné druhy je považují za predátory, zároveň je mohou rušit hlukem a fotografováním, což může vést třeba i k opouštění hnízd v době hnízdění. Navíc ani turisté a návštěvníci parků nechtějí být létajícími drony rušeni,“ řekla Taušová.
Novelu zákona o ochraně přírody a krajiny schválili poslanci 2. prosince. Nyní míří do Senátu a pak ji ještě musí podepsat prezident.
Podle Petra Lněničky, předsedy České asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel, je vedle hluku problémem také riziko požáru. „Provozovatelé modelů letadel a dronů si neuvědomují, že účel parku narušují také velkým rizikem požáru po pádu těchto ‚dronů‘, který může mít pro park devastující následky,“ řekl pro Echo24.cz. Lněnička dodal, že podobný zákaz platí v řadě států. Platí třeba ve všech amerických a kanadských národních parcích a od září letošního roku také v Austrálii.
Novela bude zejména pro rekreační uživatele modelů letadel znamenat významné omezení na území národních parků, ale z hlediska profesionálních uživatelů to tak významná změna nebude. „I v současné době profesionální provozovatelé, tedy ti kteří jsou držiteli Povolení k provozování leteckých prací bezpilotními letadly od Úřadu pro civilní letectví, musí žádat orgány ochrany přírody a Úřad pro civilní letectví o povolení k provozu na území národních parků či chráněných krajinných oblastí. A navržený zákon orgánům ochrany přírody dává možnost výjimek,“ uvedl Lněnička.
To potvrzuje také ministerstvo životního prostředí. „Pokud bude létání dronem ve veřejném zájmu a prokazatelně nezpůsobí škody na přírodě, je možné pro přelet získat výjimku. Tu budou udělovat správy národních parků,“ dodala Taušová. Těmi výjimkami může být třeba užití bezpilotního letadla pro monitorování požárů či sucha nebo nelegálních aktivit na území parků.