měl helmu a neprůstřelnou vestu

V Thajsku byl zatčen český novinář

měl helmu a neprůstřelnou vestu
V Thajsku byl zatčen český novinář

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Thajské úřady zatkly minulý týden českého novináře Radana Šprongla. Novinář měl u sebe neprůstřelnou vestu a přilbu, což je v Thajsku trestné. Tamní zákony to považují za převážení vojenského materiálu. Šprongl už byl propuštěn na kauci a je vyšetřován na svobodě. Hrozí mu pět let. Uvedla to v sobotu televize Nova, pro kterou novinář pracuje, a server irozhlas.cz.

Podle irozhlas.cz se český novinář po týdnu v Bangkoku vracel zpátky do Iráku, kde chtěl natáčet další reportáže. Při nástupu do letadla ho ale zadržely thajské úřady. Šprongl podle webu zaplatil kauci v přepočtu 70.000 korun. Čekání na soud může trvat až 48 dní.

„Nechal jsem si při nástupu do letadla odbavit helmu a neprůstřelnou vestu. Při nástupu do letadla mi bágl vyndali. Nejdříve mi nabídli, ať odletím bez toho, což do Iráku bez helmy a vesty nepojedu, takže jsem tam zůstal a nevěděl, co se děje,“ popsal Šprongl pro Radiožurnál. Na letiště za ním přijel konzul Jaroslav Zamazal, ve spojení s ním je i velvyslanec Marek Libřický, řekl Šprongl webu.

Z podobného důvody byli tento týden v pondělí zadrženi na letišti v Bangkoku také britský novinář Anthony Cheng a německý fotoreportér na volné noze Florian Witulski, když se chystali nastoupit do letadla směřujícího do Iráku. Tam měli krýt vývoj ve městě Mosulu.

V zavazadle patřícím Chengovi, který pracuje pro stanici CCTV English se sídlem v Číně, byly nalezeny tři plynové masky a čtyři pláty do neprůstřelné vesty. Thajský policejní zdroj vysvětlil, že jak masky, tak vesty jsou podle thajského zákona považovány za zbraně a pro jejich držení je nutné povolení.

Radan Šprongl - Foto: Facebook

Oba novináři byli obviněni z držení válečných zbraní bez povolení, což se v Thajsku trestá až pětiletým vězením. Cheng byl v úterý propuštěn na kauci v přepočtu 2930 dolarů, Witulski byl propuštěn ještě před ním téhož dne, uvedla agentura Reuters.

,

4. června 2017