Wallenberg byl popraven na rozkaz Stalina, přiznává bývalý šéf KGB
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Raoul Wallenberg byl švédský diplomat, který před holokaustem zachránil tisíce maďarských Židů. Během posledních týdnů druhé světové války za obsazení Maďarska Rudou armádou však bez vysvětlení zmizel. Rodina i západní svět je přesvědčen, že Sověti ho zlikvidovali. Objevila se i některá údajná svědectví, že byl po válce spatřen v gulagu. Nyní vycházejí paměti již zemřelého šéfa KGB Ivana Serova, a podle něj byl Wallenberg popraven na rozkaz samotného Stalina. Píše o tom britský Telegraph.
Raoul Wallenberg je, podobně jako sir Nicholas Winton, po celém světě oslavován za to, že zachránil před smrtí v koncentračních táborech desítky tisíc maďarských Židů. Podařilo se mu to tím, že jim vydával ochranné pasy a ubytovával je v budovách diplomatů. V lednu 1945 ale beze stopy zmizel v ulicích okupované Budapešti.
Jeho rodina obviňovala z únosu Sovětský svaz – pro to se však neobjevil žádný důkaz. Sama Moskva nejdříve tvrdila, že se zmizením Wallenberga nemá co do činění, později uvedla, že muž zemřel v trestaneckém táboře na infarkt. Přes sedmdesát let od záhadného zmizení se objevila informace, že byl Wallenberg popraven na příkaz Josifa Stalina, šéfa Komunistické strany Sovětského svazu. Sověti měli totiž podezření, že Švéd byl americkým špionem.
„Nemám pochyb o tom, že byl Wallenberg zlikvidován v roce 1947,“ uvádí ve svých pamětech Serov, kterého pověřil vypátráním osudu švédského diplomata Stalinův nástupce Nikita Chruščov. Serov v pamětech nicméně přiznává, že definitivní důkaz pro to nezískal. Podařilo se mu pouze dohledat dokument potvrzující Wallenbergovu kremaci, píše se v knize Poznámky z kufru: tajné deníky prvního předsedy KGB, která vyšla až nyní, 25 let po jeho smrti. Teprve nedávno se totiž náhodou podařilo nalézt ve zdech Serovova domu jeho poznámky, které posloužily jako základ pro knihu pamětí.