Nástin dějin českého jazyka v kurzech vaření, udávání, lásky a mamonu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jak novináři zvedli vojnu proti agentům císaře pána
Na televizním vysílání jsou nejmilejší (kromě potěchy ze sledování sportovních výsledků oblíbených týmů) objevy z archivů Československé televize. Nalézání oněch málo nebo po mnoha letech prvně vysílaných povídek, na nichž je znát, že televizní tvorbě kdysi tvůrci přikládali větší váhu než dnes. Jeden doklad je v programu ČT zrovna zařazen: adaptace povídky Jaroslava Haška Konec agenta č. 312: „Do Prahy má přijet císař František Josef I. slavnostně otevřít nový most. Policie preventivně zavírá podezřelé elementy, aby nedošlo k žádné akci proti mocnáři. Rada Hakl by se při této příležitosti rád dostal na kobylku redaktoru Jaroslavu Haškovi. Vyšle tedy agenta Špinku, aby předstíral, že je italský anarchista, který hledá podporu v redakci novin, a tajně tam podstrčil provokativní tiskoviny. Hašek a jeho kumpáni ale Špinku prokouknou…“
Režie: Václav Hudeček
Hrají: Vladimír Menšík, Vlastimil Hašek, Jan Libíček, Miloš Nesvadba a další
Vysílá ČT Art v neděli 19. 4. ve 23:30
Má ženský pohled na svět skrupule k mužským očím?
Není v této zemi vtipnější výtvarnice, než je Vendula Chalánková. Někdo možná zná její knihy pro děti nebo značku Zvrhlý vkus, pod níž lze koupit šperky i dětské hračky, jiný třeba naivní komiks „těžkých témat ze života ženy“, další zase podivuhodnou kapelu Muženy, reflektující náročný život škaredých milenek, pár znalých ví, že vyšívá sms zprávy či sestavuje papírový betlém z postaviček na obalech zboží ze supermarketu, a leckdo nejspíš zachytil „slavné“ vystoupení v talkshow Adely Banášové, kterou svými jednoslovnými odpověďmi dohnala k moderátorské sebereflexi a úvahám o ceně jedné minuty televizního přenosu. Málo se ovšem píše o obrovské pracovitosti Chalánkové a o něze, která jejím dílem prostupuje, poschovávaná právě za cynismem a ironií. Objevit tuto autorčinu polohu mohou na její první letošní výstavě pražští diváci.
Vendula Chalánková: Láska versus mamon
Výstava ve Dvořák Sec Gallery trvá do 14. 5.
www.dvoraksec.com, www.vendulachalankova.cz
Počátky české existence procházejí žaludkem
Divadelní premiéry tento týden jsou vůbec lákavé, ale největší úlet slibují předvést v Kladně. A to adaptaci jedné z nejdůležitějších knih české literatury, Domácí kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové. Prvně vyšla roku 1826 a všemi ohledy se vymykala tehdejší české produkci, jež teprve hledala svou tvář (bylo to deset let před vydáním Máje a skoro třicet před uvedením Kytice). Nejenže to byla objemná kniha a česky sumarizovala a rozvíjela zdejší kulinářskou kulturu, ale mezi oddíly receptů autorka vepsala hodně beletrie, především výchovných sentimentálních povídek. Jako pramen vědění se v rodinách předávala po generace a až do sametové revoluce vycházela v obrovských nákladech (i nekvalitních edicích). Málo se ovšem ví o její autorce, kdysi jedné z hlavních hybatelek zdejšího obrození. Na Kladně chtějí zdůraznit právě její osud.
Šimon Caban (scénář, scéna a režie): Česká kuchařka
V hlavní roli M. D. Rettigové: A. Štréblová, P. Tenorová a I. Vodochodský
Dále hrají: J. Böhm, P. Buchta, J. Š. Hájek a T. Petřík
Premiéra 18. 4, první repríza v 21. 4.
www.divadlokladno.cz
Na východě Čech zase lákají na pikanterie mateřštiny
Na festivaly je zvykem zvát těsně před jejich začátkem, kdy jejich program lze udržet ve výhledu. To ovšem jsou festivaly právě programové, a tak v mediální nevýhodě se vedle nich ocitají ty „tvůrčí“, jež stojí na předběžných přihláškách účastníků. Například Jiráskův Hronov nebo Šrámkova Sobotka. Druhá jmenovaná přehlídka se sice uskuteční zkraje července, zato právě otevřela registrace do svých seminářů. Jsou věnovány uměleckému překladu, přednesu, interpretaci, kritice a tvorbě divadla, poezie i prózy. Téma letošního ročníku sice u příležitosti 600. výročí upálení Mistra Jana Husa zní „staří mistři aneb kouzlo literárního řemesla“, ale záběr nabízených workshopů je širší a ovšem současný. Taháky těchto workshopů mohou být po loňském úspěchu znovu tvorba rozhlasových minutových her a nově rovněž tvorba rozhlasového dokumentu.
59. ročník festivalu českého jazyka, řeči a literatury
Šrámkova Sobotka proběhne od 4. do 11. 7.
Přihlášky do dílen ovšem již teď na webu
www.sramkovasobotka.cz