Český voják po útoku v Mali: Zachránění nám děkovali, plakali

Český voják po útoku v Mali: Zachránění nám děkovali, plakali

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čeští vojáci se při červnovém teroristickém útoku v Mali podíleli na boji s teroristy a na velení odražení útoku, další evakuovali hotelové hosty. Do boje s útočníky se dostali asi půl hodiny po nahlášení útoku. Za jejich přístup jim poděkovali jak zachránění, tak i belgický brigádní generál Peter Devogelaere, který od prosince 2016 velel misi Evropské unie v Mali. Armáda to uvedla na svém webu.

Útok na hotelový komplex asi 30 kilometrů od hlavního města Bamako se stal v polovině června. Podle tehdejších informací zemřelo pět lidí, malijské jednotky zabily další čtyři radikály a zachránit se podařilo asi 36 zákazníků či pracovníků hotelu. K útoku se přihlásili džihádisté s vazbami na Al-Káidu.

Do boje byli vysláni i čeští vojáci, kteří střeží velitelství výcvikové mise Evropské unie. "Po volání o pomoc byla neprodleně, krátce po šestnácté hodině místního času, aktivována skupina rychlé reakce, dva týmy," uvedl Devogelaere. V hotelu bylo v tu chvíli podle něj několik desítek lidí včetně vojáků a zaměstnanců mise EU. "Teroristé stříleli kolem sebe, jejich cílem bylo zasáhnout co nejvíce osob," poznamenal.

čeští vojáci při výcviku v Mali - army.cz, Michal Voska

Čeští vojáci se společně s příslušníky malijských ozbrojených sil včetně místní speciální policejní jednotky dostali do boje asi 30 minut od nahlášení útoku. "Profesionalita, se kterou se vaši vojáci vrhli do boje s teroristy s cílem zachránit všechny zúčastněné, je dech beroucí. Čeští vojáci dlouhodobě dokazují, že patří k těm nejlepším, které zde na misi máme, což potvrdila i řada mých předchůdců," uvedl belgický generál. Dodal, že zachráněno bylo přes 30 lidí a bez včasného zásahu by bilance obětí byla "mnohem, mnohem tragičtější".

Čeští vojáci se podle armádního webu zapojili do vedení odražení útoku a do následného "vyčištění" komplexu. "Vedl jsem malijskou jednotku, postup byl velice rychlý. K ochraně byl použit balistický štít. To byla jediná naše ochrana, vyjma vlastních ochranných balistických prostředků," uvedl jeden z vojáků 71. mechanizovaného praporu z Hranic, kteří v Mali tvoří jádro české jednotky. Jeden z místních vojáků vedle něj byl zasažen a zemřel. "Proti nám šla postava, pomalu a klidně. Z dálky to působilo, že jde o nějakého hotelového hosta. Až při přiblížení bylo vidět 'ákáčko' (útočná puška AK-47) v ruce," popsal útok.

Další čeští vojáci mezitím evakuovali hotelové hosty a zaměstnance. "Ty zraněné odnášeli do sanitních vozů. Děkovali nám. Většina plakala, někdo štěstím, že byl zachráněn, někdo ze strachu a hrůzy. Mnoho z nich nám následující dny přijelo na základnu poděkovat. Bylo to dojemné," dodal.

čeští vojáci při výcviku v Mali - army.cz, Michal Voska

V nestabilním Mali operuje řada islamistických teroristických skupin, včetně Ansar Dine, Murábitún a Al-Káidy v islámském Maghribu. V této bývalé francouzské kolonii proto od roku 2013 působí více než 10.000 členů mírových sil OSN z různých zemí. Česká armáda má v malijské misi pod patronací Evropské unie několik desítek vojáků. Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě.

,

5. srpna 2017