Vztahy Evropy a Turecka

Erdoganovi odpůrci protestovali v Bernu. Ankara si povolala diplomata

Vztahy Evropy a Turecka
Erdoganovi odpůrci protestovali v Bernu. Ankara si povolala diplomata

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Asi 5000 lidí v sobotu ve švýcarském hlavním městě Bernu demonstrovalo proti tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi. Ankara si kvůli protestu, kterého se zúčastnili Kurdové, Turci a příznivci levicových stran, předvolala zástupce švýcarského velvyslance, informovala agentura Reuters.

Akci, která se podle portálu 20min.ch odehrála v poklidné atmosféře, organizátoři svolali na podporu svobody, demokracie a právního státu v Turecku, které se podle jejich názoru mění v autoritativní Erdoganův režim. Protest podpořily i švýcarské odbory.

Krátce před oficiálním shromážděním se v Bernu sešlo k nepovolenému pochodu asi 200 příznivců krajní levice, kteří rovněž vyjádřili nesouhlas s vývojem v Turecku. Policie proti pochodu, který se obešel bez incidentů, nezasáhla, uvedl server deníku Neue Zürcher Zeitung.

Turecké ministerstvo zahraničí nad sobotním děním v Bernu vyslovilo nesouhlas a žádá od švýcarského zastoupení v Ankaře vysvětlení. Turecká tisková agentura Anadolu uvedla, že ve švýcarské metropoli protestovalo proti Erdoganovi a nadcházejícímu referendu o posílení pravomocí tureckého prezidenta zhruba 250 lidí včetně zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko, Evropská unie i Spojené státy považují za teroristickou organizaci.

Recep Tayyip Erdogan - FOTO: Shutterstock

Vztahy mezi Ankarou a Evropou jsou nyní vyhrocené. Turečtí politici se před nadcházejícím dubnovým referendem pokoušeli oslovit tureckou menšinu žijící v Evropě, ale Nizozemsko a Německo takové mítinky na svém území zrušily. Erdogan toto počínání označil za nacistické metody, za což si od Německa a stejně tak od unijních představitelů vysloužil kritiku.

,