Szydlová: Nepřistoupíme na „šílenství bruselských elit“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polská premiérka Beata Szydlová ve středu, dva dny po atentátu v Manchesteru, prohlásila, že Polsko se v žádném případě nenechá vydírat a nepřistoupí na „šílenství bruselských elit“, které chtějí zemi vnutit povinné kvóty na přerozdělování migrantů. Opozice naopak kritizovala premiérku, že se stává „polskou Marine Le Penovou“, tedy krajní nacionalistkou.
„Polsko se nesmíří s žádným vydíráním od Evropské unie, nebudeme se podílet na šílenství bruselských elit,“ řekla šéfka konzervativní vlády během parlamentní rozpravy, předcházející marnému pokusu menšinové opozice o odvolání ministra obrany. „To po dalším teroristickým útoku v Manchesteru chcete souhlasit s tím, aby Polsko bylo bezbranné?“ tázala se opozice. „Nepřipustíme, aby polské děti nemohly bezpečně jít do klubu anebo do školy. Nenecháme se vydírat a nepodlehneme politické korektnosti,“ zdůraznila.
Szydlová obvinila liberální opozici, že se snaží Polsko zničit tím, že podporuje migrační politiku EU a dokonce „postupuje ruku v ruce s těmi, kteří pozdvihli tuto zbraň proti Evropě, proti nám všem!“.
Jedna z opozičních stran ohlásila, že požádá etický výbor, aby premiérku potrestal napomenutím za „ostudné a ohavné“ vyjádření spojující odvolávání ministra Antoniho Macierewicze s teroristickým útokem v Manchesteru.
Útok si vyžádal nejméně 22 obětí, včetně manželského páru z Polska, Angeliky a Marcina Klisových z Darlowa na pobřeží Baltu.
„Tvrdit, že morálka, etika a evropská solidarita jsou pouze politickou korektností, není hodno předsedkyně polské vlády,“ řekla televizi TVN 24 poslankyně Monika Rosová. „Opakované lži vyvolávají obrovské obavy Poláků, z čehož má prospěch jedině tato vláda,“ zdůraznila.
V obou komorách polského parlamentu má spolehlivou většinu konzervativní strana Právo a spravedlnosti (PiS), která se staví proti přijetí 7000 migrantů, jak požaduje Evropská komise a s čímž nakonec souhlasila předchozí liberální vláda. Agentura AFP připomněla, že polský odpor proti bruselskému „vydírání“ a „diktátu“ posiluje podpora z dalších zemí visegrádské čtyřky, Česka, Maďarska a Slovenska, které kvóty na migranty rovněž odmítají.