‚Totální chaos‘. Babiš chce nový zákon o dani z příjmu

‚Totální chaos‘. Babiš chce nový zákon o dani z příjmu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by rád připravil úplně nový zákon o dani z příjmu. Ten aktuální platí už od devadesátých let a prošel více než stovkou změn. Odborníci ale silně pochybují, že by ministerstvo financí zvládlo připravit zákon, který by skutečně praxi usnadnil. Daňoví poplatníci a účetní by se legislativu museli učit úplně od začátku a změna by čekala také účetní softwary či publikace. To vše by přineslo, podobně jako EET, i enormní náklady – jak na straně poplatníků, tak státu.

„Než ho novelizovat po sto padesáté první, rozhodli jsme se na ministerstvu financí radši napsat úplně nový zákon o dani z příjmů. Ten bude napsaný tak, aby ho politici znovu jen nekomplikovali, ale případně jen měnili daňové sazby, výše odpočtů apod.,“ napsal Babiš v textu na serveru Express, v němž současnou podobu zákona označil za totální chaos.

K němu už Babišův resort připravil více než 120stránkový dokument, ve kterém popisuje, jak by měl nový předpis vypadat. Právě kvůli tomu se ale nabízí otázka, zda to povede ke skutečnému zjednodušení. „Je to složité a rozsáhlé a můj hrubý odhad je, že se ten zákon nedostane pod tisíc paragrafů,“ uvedl člen rady Unie daňových poplatníků David Hubal, podle kterého by tedy nová norma mohla podnikatelům, kteří už tak mají spoustu nových starostí např. s EET či kontrolním hlášením, naopak jen přitížit.

ilustrační foto - archiv

Skopeček: Nový zákon je potřeba, ale s touto vládou to nepůjde

O tom, že je potřeba se současnou podobnou zákona něco provést, se ale shodují experti napříč politickým spektrem. Jestli to ale provést pouze úpravou, nebo jestli by měl vzniknout nový zákon, už nevědí.

„Zda to provést jen novelizací zákona o dani z příjmu, či napsat úplně nový zákon, je na zvážení. Cesta pouhé novelizace je cesta jednodušší, každopádně v současné podobně zákona o dani z příjmu je bezpočet daňových výjimek, které jsou z pohledu sociální demokracie neakceptovatelné a napsat úplně nový zákon je cesta efektivnější. Nesmí to ovšem způsobit komplikace pro daňové poplatníky,” uvedl pro server Echo24 ekonomický expert ČSSD Michal Pícl.

Pro nový zákon je i opozice. „Že je potřeba ho změnit a zjednodušit, na to musí být shoda napříč politickým spektrem,” uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Ten ale pochybuje o tom, že by toho byla současná vláda schopná. „To by ale na druhé straně musela mít tato politická reprezentace jasnou ideu, kam by měl zákon směřovat a tu svoji vizi přenést i do nějakého paragrafového znění,” dodal Skopeček, podle kterého je ale současná vláda složená z hnutí ANO, ČSSD a lidovců tak různorodá, že by se o kvalitní výsledek bál.

Učení pro poplatníky i daňaře

Hubal má ale jiné řešení. Navrhuje vzít aktuálně platný zákon a vyškrtat nebo zjednodušit povinnosti, které zbytečně komplikují život poplatníkům, složitě se kontrolují a jsou v dlouhém období rozpočtově nevýznamné. „Současný zákon existuje od roku 1993 a s výhradami s ním umíme všichni žít. Zcela nový kodex vyvolá nutnost přeškolení úředníků, daňových poradců i poplatníků, úpravy software, nákupy nových publikací atp. Tedy vzniknou obrovské společenské náklady, jak administrativní na straně státu, tak vyvolané na straně poplatníků,“ vysvětlil pro server Echo24 Hubal.

Dalším důvodem podle něj je, že přijdou různé výkladové potíže, protože bude chybět dosavadní sjednocující judikatura soudů. „Kromě toho zcela nový zákon z podstaty věci musí přinést spousty technických nedokonalostí, které se ukáží až v praxi. Ty bude potřeba řešit opět novelami,“ dodal Hubal, podle kterého je možné si vzít příklad z mnohokrát novelizovaného nového občanského zákoníku.

To všechno by podle něj mohlo vést ke zvýšení právní nejistoty daňových poplatníků, když si nebudou moci být jisti tím, že to, co dnes dělají, bude zítra posouzeno jako správné.