Zmrazí Trump miliony pro Palestince? Ministerstvo to přehodnocuje
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velkou pozornost v posledních dnech vyvolala stamilionová finanční pomoc pro palestinské úřady, kterou těsně před skončením mandátu schválila Obamova administrativa. Konkrétně Obamův ministr zahraničí John Kerry jen pár hodin před inaugurací Donalda Trumpa přiklepl Palestincům 220,3 milionu dolarů. Americké ministerstvo zahraničí – teď už pod kontrolou Trumpa – nyní uvedlo, že finanční pomoc pro Palestince přehodnocuje. „Pokud to bude potřeba, provede v něm změny, aby zajistilo, že se shoduje s prioritami Trumpovy a Pencovy administrativy,“ uvedlo v sobotu pro Echo24. Zda se mu podaří převod stamilionové částky zmrazit, však odmítlo potvrdit.
Zprávu o finanční podpoře pro Palestince v pondělí přinesla agentura AP. Dosluhující ministr Kerry podle ní o převodu stamilionové částky rozhodl jen pár hodin před tím, než skončil ve funkci. Částka, která v přepočtu činí více než 5,5 miliardy korun, má sloužit na humanitární pomoc v Pásmu Gazy, politické reformy a také na reformy bezpečnostních složek.
Zpráva agentury AP, kterou převzala česká i světová média, vyvolala u části veřejnosti vlnu údivu. Někteří ji vnímali jako snahu dosluhující Obamovy administrativy hodit klacek pod nohy novému prezidentu Trumpovi. Ten totiž v izraelsko-palestinském sporu stojí jasně na straně Izraele.
Brzké předání neočekáváme
Jen o dva dny později se však v zahraničním tisku objevila zpráva, že nová administrativa Donalda Trumpa vyplacení peněz pro Palestince „přehodnocuje“. Co víc, izraelský list The Times of Israel napsal, že Trumpova administrativa chce převod částky zmrazit.
„Američtí úředníci v úterý sdělili palestinskému premiérovi Rami Hamdalláhovi, že se neočekává, že by k předání peněz mělo dojít v nejbližší budoucnosti,“ napsal k tomu izraelský list. Odvolával se přitom na vysoce postaveného Palestince, který hovořil pod podmínkou anonymity.
O další den později se však objevila zpráva, která tvrdí pravý opak – a sice, že americké peníze už k Palestincům dorazily. Zprávu zveřejnila ruská stanice RT, která citovala poradce palestinského prezidenta Husama Zamlota.
„Už jsme dostali tu poslední sumu, kterou nám přidělila Obamova administrativa. Ty peníze už převedli,“ uvedl Zamlot podle RT pro ruskou agenturu RIA Novosti.
Z jeho slov není zřejmé, jestli se skutečně jedná o výše zmiňovanou částku 220,3 milionu dolarů. Zamlot ruské agentuře řekl, že se o tuto částku jedná. Vzápětí ale dodal, že Američané měli o jejím vyplacení rozhodnout „před několika týdny“, což působí trochu zmatečně – ministr Kerry totiž kongresmany o vyplacení částky oficiálně informoval až v dopise z minulého týdne.
Priority Trumpa a Pence
Redakce Echo24 se obrátila na americké ministerstvo zahraničí s žádostí o vyjádření. Odpověď Marka Tonera z tiskového odboru ministerstva je však v tomto směru neurčitá – Toner pouze zopakoval, že ministerstvo vyplacení částky „přehodnocuje“.
„Jako svůj poslední čin instruoval tehdejší ministr zahraničí John Kerry USAID (Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj – pozn. red.), aby uvolnila 220,3 milionu dolarů pro rozvojové programy v Pásmu Gazy. Ministerstvo zahraničí tento výdaj schválený na poslední chvíli aktuálně přehodnocuje. Pokud to bude potřeba, provede v něm změny, aby zajistilo, že se shoduje s prioritami Trumpovy a Pencovy administrativy,“ uvedl Toner pro Echo24.
Na doplňující dotaz, jestli už stamiliony dolarů dorazily k Palestincům, americké ministerstvo odmítlo odpovědět. Pouze odkázalo redakci Echo24 na výše uvedené Tonerovo vyjádření. V tuto chvíli proto není jisté, jak to s více než 220 miliony dolarů určenými pro Palestince dopadne.
Kerry obešel kongresmany
Jedná se o peníze, se kterými Američané v rozpočtu pro roky 2015 a 2016 počítali právě pro Palestinu. Jenomže nejméně dva republikánští zákonodárci z Kongresu chtěli finanční podporu pozdržet. AP k tomu uvádí, že vláda (v tomto případě Kerry) stanovisko kongresmanů zpravidla respektuje, ale není pro ni závazné. Jinými slovy – vláda může kongresmany obejít a o odeslání peněz rozhodnout svévolně.
Donald Trump se před nástupem do úřadu prezentoval jako mnohem vstřícnější k Izraeli a méně k Palestině než jeho předchůdce Obama. Koncem prosince se údajně postavil za izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který usiloval o zablokování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která židovskému státu zakazovala osídlovat okupovaná palestinská území. Nicméně rezoluce byla i přesto odhlasována.
Trump rovněž v kampani mluvil o přesunu americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jednalo by se přitom o značně kontroverzní krok. Jeruzalém totiž neuznávají za hlavní město ani spojenci Izraele a ve městě se nenachází žádné zahraniční zastupitelství. Jako se svým budoucím hlavním městem s ním počítají Palestinci. Trump nicméně v rozhovoru pro Fox News z tohoto týdne uvedl, že na přesun ambasády je zatím „příliš brzy“.