Zmizelých 14 miliard

Kauza ROP: Ježek ve vazbě, Novák v zahraničí, škoda dosahuje 14 miliard

Zmizelých 14 miliard
Kauza ROP: Ježek ve vazbě, Novák v zahraničí, škoda dosahuje 14 miliard

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Někdejší vlivný člen ODS a podnikatel Daniel Ježek, který je jako jediný obviněný ve vazbě, má zablokovaný majetek. Podle informací Českého rozhlasu mu policie obstavila 41 nemovitostí a peníze na účtech. Policie tak pravděpodobně zakročila proto, že by Ježek mohl svůj majetek jinak převést na někoho jiného. Ježek obvinění odmítá, ve vazbě je však podle soudu kvůli obavě z možného ovlivňování svědků. Škoda v dotační kauze ROP Severozápad dosahuje 13,9 miliardy korun.

Český rozhlas zjistil, že policie už Ježkovi obstavila 41 nemovitostí, což vyplývá z katastru nemovitostí. „Těsně po výslechu došlo k předání usnesení o zajištění majetkových hodnot. Ke konkrétním částkám se vyjadřovat nebudu. Zajišťovaly se nemovitosti a peněžní prostředky na účtech,“ potvrdil Ježkův právník Michael Kis. Zablokovaný majetek má i advokát Aleš Dostál, jemuž byl odstaven byt v Ústí nad Labem.

„Policejní orgán údajnou škodu vyčíslil na 13,9 miliardy korun,“ řekl Kis. Za mimořádně vysokou označil škodu i soudce ústeckého okresního soudu Martin Majchrák, který poslal Ježka do vazby. „Trestnou činnost s takovouto výší škody, se domnívám, zdejší okresní soud ve vazebním zasedání ještě neřešil,“ řekl Majchrák.

Mezi obviněnými jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé z Ústeckého a Karlovarského kraje. Ze seznamu obviněných plyne, že velkou část obviněných tvoří hodnotitelé projektů. Experti projekty bodovali a na základě jejich doporučení o nich definitivně rozhodoval výbor ROP Severozápad.

Obviněný Novák se vzdal českého občanství

Právník Michael Kis kromě Ježka obhajuje i bývalého senátora za ODS a usvědčeného korupčníka Alexandra Nováka, který podle Českého rozhlasu spoluvlastní část nemovitostí s Ježkem. Novák je však nyní s manželkou v zahraničí. Kvůli tomu ho ještě policie nezadržela a obviněn je jen formálně, neboť ještě fyzicky neobdržel usnesení o zahájení trestního stíhání.

Deník Právo navíc zjistil, že se Novák v květnu vzdal českého občanství. Podle deníku by to však nemělo mít vliv na jeho případné vydání zpět do republiky, kdyby se odmítl sám vrátit. Není jasné, které občanství nyní Novák má. Podle právníka Kise prý Novák rozhodně nechce mařit vyšetřování a na „návratu se pracuje“.

Za ODS se kauza týká i ředitele Krajské zdravotní Petr Fiala či bývalého primátora Mostu Vladimíra Bártla, který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu. Podle ministra Jana Mládka (ČSSD) se věc týká Bártlovy činnosti mimo ministerstvo, v případně závažných informací bude státní tajemník postupovat podle služebního zákona.

Sobotka: Obvinění by se měli vzdát funkcí

Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky ČSSD. Je mezi nimi nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera a dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní.

Bývalý předseda ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera v pátek ukončil členství ve straně. Ze sociálních demokratů v Ústeckém kraji čelí obvinění ještě Vaňhová. Ta je stále předsedkyní ČSSD v Chomutově, navíc je členkou ústředního výkonného výboru strany.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka nepokládá kauzu za problém ČSSD, ale konkrétních lidí, o jejichž vině, či nevině musí rozhodnout soud. Bude však doporučovat trestně stíhaným členům sociální demokracie, aby nepůsobili ve veřejných funkcích ani ve funkcích uvnitř strany. „Je to jejich individuální odpovědnost a tu odpovědnost za ně nemůže nést jejich politická strana,“ řekl v pátek Sobotka novinářům.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) poté v reakci uvedl, že ČSSD si spolu s ODS udělaly z ROP „dojnou krávu“ a teď to vyplouvá na povrch. Podle něj nese Sobotka za chování svých spolustraníků v dotační kauze ROP Severozápad odpovědnost, byl tehdy prvním místopředsedou ČSSD, uvedl Babiš.

ČSSD v Karlovarském kraji se bude případem tří svých vysoce postavených členů obviněných v kauze ROP Severozápad zabývat v pondělí. Do vedení ČSSD v kraji patří Čermák, Pánik a Navrátil, který je i krajským předsedou strany.

Policie začala kvůli dotačním podvodům na severu Čech zatýkat v úterý ráno. Vyšetřování se týká už prvopočátků operačního programu, který začal rozdělovat dotace v roce 2008. Regionální operační program Severozápad podpořil 536 projektů částkou 19,4 miliardy korun. Dalších asi 3,5 miliardy korun se nestihly vyčerpat. Hlavní roli v tom hrálo téměř dvouleté pozastavení programu kvůli podezření z korupce. ROP Severozápad provázely velké potíže a soudy doteď řeší několik trestních kauz.

V několika figuruje bývalý šéf ROP Severozápad Petr Kušnierz, jehož soud odsoudil na pět let do vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci, v roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho ústecký krajský soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za ovlivňování projektů. Kušnierz ručně sepsal několik dokumentů, ve kterých popsal údajné manipulace a ovlivňování projektů v ROP Severozápad. Sepsal i seznam 54 údajně ovlivněných projektů. Kušnierz je i v aktuální kauze jedním z obviněných.

, , ly

16. prosince 2016