Inflace v březnu rostla, nezaměstnanost klesla

Inflace v březnu rostla, nezaměstnanost klesla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zrychlil růst na 2,6 procenta z únorových 2,5 procenta. Stejně jako v předchozích měsících zdražily především potraviny a pohonné hmoty. Proti únoru se spotřebitelské ceny v březnu nezměnily, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Úřad práce oznámil, že nezaměstnanost v březnu klesla na 4,8 procenta z únorových 5,1 procenta. Bez práce bylo 356.112 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008.

Údaje o inflaci tak podle analytiků potvrdily, že rozhodnutí ČNB ukončit kurzový závazek minulý týden bylo správné. Březnová meziroční inflace byla totiž 0,3 procentního bodu nad odhady České národní banky.

V případě nezaměstnanosti ekonomové upozornili, že podíl nezaměstnaných bude klesat i v dalších měsících, nejníže se zřejmě dostane v červnu, a to ke čtyřem procentům. To bude zároveň zvyšovat tlak na růst mezd. „Mírný pokles podílu nezaměstnaných bude pokračovat i v následujících měsících. Svého dna by v letošním roce měl dosáhnout v červnu, a to na 4,3 procenta. Ve zbytku roku se bude vlivem sezonních faktorů mírně zvyšovat,“ uvedla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Inflace by podle většiny ekonomů měla v dalších měsících zůstat nad dvěma procenty, její růst ale bude brzdit posilování koruny. Proto také podle nich centrální banka nemusí spěchat se zvyšováním úrokových sazeb. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v pondělí uvedl, že ČNB by mohla začít se zvyšováním úrokových sazeb na přelomu letošního a příštího roku.

Ilustrační foto - Shutterstock

„Březnová inflace podporuje správnost rozhodnutí ČNB opustit režim kurzového závazku na začátku dubna,“ uvedl ekonom Roklen Michal Šoltés. Ve druhé polovině roku se inflace podle něj v souvislosti s posilováním koruny vrátí k dvouprocentní hranici.

Z potravin v březnu meziročně zdražily vejce a máslo zhruba o pětinu, cukr o víc než čtvrtinu, sýry o víc než 16 procent a pečivo o devět procent. Ceny pohonných hmot vzrostly o téměř 17 procent. Naopak ke snížení inflace působilo zlevnění bytového vybavení a zařízení domácnosti, zemního plynu o víc než sedm procent a tepla a teplé vody o 0,7 procenta.

Březnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka. Důvodem rozdílu mezi inflací a odhady ČNB je podle Holuba podobně jako v předchozích dvou měsících vyšší než očekávaná korigovaná inflace bez cen pohonných hmot. „V tomto ukazateli jádrové inflace se již delší dobu pozitivně projevuje pokračující růst domácí ekonomiky a zvyšující se dynamika mezd,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub.

,

10. dubna 2017