Propůjčit Rusku Krym? Návrh leží u Trumpa
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S novým „mírovým plánem“, který by měl vyřešit spor mezi Ruskem a Ukrajinou, přišel ukrajinský poslanec Andrej Artěmenko. Navrhuje Rusku propůjčit anektovaný Krym na 50 až 100 let. Plán v lednu konzultoval s Trumpovými poradci a návrh již dorazil i do Bílého domu. Podle ukrajinských vyšetřovatelů Artěmenkovi hrozí obvinění z vlastizrady, informoval list The New York Times.
Boje na východě Ukrajiny trvají již tři roky a nekonečné boje vysilují místní obyvatele. Ukrajinský poslanec Andrej Artěmenko, který se podle The New York Times snaží stylizovat do role ukrajinského Donalda Trumpa, přišel s řešením. Chce Krym Rusku legálně propůjčit – voliči by pak prý měli v referendu rozhodnout, zda to bude na 50 nebo na 100 let.
Odvážný plán odjel Artěmenko představit v lednu do New Yorku, kde o něm jednal osobním právníkem prezidenta Trumpa Michaelem Cohenem a s Felixem Saterem, který je zase spolupracovníkem Trump Organization. Sater má obchodní zájmy v Rusku. Na začátku února donesl Cohen návrh do Bílého domu v zapečetěné obálce.
Podle The New York Times by mír na Krymu znamenal pro Trumpa možnost odstranit sankce vůči Rusku. Doteď byl postoj Trumpovy vlády k Rusku nevyrovnaný. Prezident mluvil o tom, že uvažuje o zrušení sankcí, vzápětí však vláda upřesnila, že to nepůjde, pokud Rusko Krym nevrátí Ukrajině.
Ukrajinští politici jsou Artěmenkovým návrhem pobouřeni. Případem se zabývají i prokurátoři, kteří nyní vyšetřují, zda nedošlo k národní zradě. Artěmenka viní z toho, že návrhem na legitimizaci okupace Krymu se dopustil podvracení státu. Artěmenko uvedl, že ho ruské úřady podpořily, Kreml však odmítl, že by o návrhu cokoli věděl.
Artěmenko považuje vyšetřování ukrajinských úřadů za „politicky motivované“. Ostatní politici nicméně Artěmenkův čin odsuzují. Radikální strana, která je známá populismem a protiruskou orientací, ho dokonce ze svých řad vyloučila. Návrh na legální předání Krymu Rusům, i kdyby jen dočasně, pak pobouřil především krymské Tatary. Jejich zástupce v parlamentu žádal pro Artěmenka zbavení poslanecké imunity a okamžité zatčení.