Poláci na hranicích, Skoti v Brně, televize věčná
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hle, konečně angažované umění jaksepatří
Na česko-polských hranicích v obci Neratov, vyhlášené rekonstruovaným kostelem Nanebevzetí Panny Marie s prosklenou střechou, se vprostřed prázdnin už čtyři roky koná workshop někdejších studentů DAMU a lidí s mentálním postižením. Každý rok spolu nazkoušeli inscenaci, nasnadě byli třeba Romeo a Julie, letos bude mj. Vinnetou. Vloni akce přerostla ve festival nazvaný Menteatrál, kde se kromě souboru Jiné jeviště, u něhož tenhle divadelní nápad začal, objevují i další podobné (včetně slovenských a polských). Letos dokonce pro festival vzniklo divadlo, postavené ze slaměných balíků. Cílem přehlídky je dál propojovat divadelní profesionály a lidi s mentálním postižením, což má základ v působení místního sdružení Neratov, které podporuje pěstounské rodiny a provozuje chráněné bydlení a chráněné dílny pro osoby se zdravotním postižením.
Festival Menteatrál proběhne o víkendu 31. 7. až 2. 8. v Neratově. www.menteatral.cz, www.neratov.cz
Nebyli jsme, nebudem, a co budem, až nebudem
Správný kulturní tip se pozná podle toho, že má všechny parametry správné. A tak správný vrchol správného léta by pro leckoho mohl být tenhle správný mix správné muziky a správného filmu pro správné lidi: promítání dokumentárního dramatu o počátcích největší tuzemské revoluce a definitivním komunistickém vítězství nad národem, totiž o zrodu zdejšího televizního vysílání. Jmenuje se Televise bude! – a vskutku je to snímek povedený, stojí za zhlédnutí. Zvlášť když po něm dojde na spojený koncert stále ještě netuctových kapel Midi Lidi a W.W.W., inzerovaný coby „elektro-minimalistická operetka ve stylově vytříbené hře se žánrem“. Zkrátka už i instituce suchopárného názvu jako Národní filmový archiv umí zařídit show kalibru, který je třeba uznale respektovat, ať už k jeho obsahu máme vztah jakýkoli. A to je na tom všem nejsprávnější.
Kino a koncert na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze v neděli 2. 8. od 21.00. Vstupné 250 Kč. Vstupenky na portálu www.goout.cz
Nálady skotských separatistů zhruba rok poté
Vloni vznikly při festivalu Měsíc autorského čtení osmiminutové portréty autorů země, jež byla tehdejším hostem přehlídky. Od začátku července je po dvojicích každou středu vysílá ČT pod názvem Skotská čítanka: Don’t worry, be scottish. Jsou to autorské kousky různých dokumentaristů, celkem jich bylo natočeno šestnáct (což je asi půlka počtu autorů, kteří sem přijíždějí) a všecky jsou spjaty s Brnem. Série je přitažlivá zachycením nálady mezi skotskými intelektuály chvíli před loňským zářijovým referendem o nezávislosti země na britské unii. Pěkný je třeba postřeh Petera Arnotta, že vyjádřením české identity jsou všecka ta náměstí Svobody, kdežto vyjádřením skotské jsou zrovna tak Unijní ulice. Taky ty filmy ukazují, jak všelijak musí spisovatel tajtrlíkovat, aby jeho slovo bylo v kraválu soudobosti slyšet a mělo šanci ulpět.
Skotská čítanka: Don’t worry, be scottish. Vysílá ČT Art ve středu 5. 8. od 23.40. Již odvysílané díly na webu www.ceskatelevize.cz
Slečna Ječná se zase ščárala v malinovém houští
Nakladatelství Grada si mezi tuzemskými uživateli sociálních sítí v posledních letech udělalo jméno tím, že coby knihy – tedy artefakty povyšující jakýkoli text a obrázek na nejhodnotnější umění – vydalo dva komiksové seriály, které se na internetu těší obzvlášť velké oblibě. A právem, protože jejich cynismus stojí na vzdělání, rozhledu a ovšem unikátním postřehu. Tím jedním jsou jazykově vyšinuté a pokřivené Opráski sčeskí historje, už tři díly a bohužel i kalendář, tím druhým je třináctiletá divadelní poběhlice Fagi. Také tenhle seriál stojí na jazykových hříčkách, ale nikoli na rozbíjení a kroucení češtiny, nýbrž na důsledných záměnách významových a zvukových možností. A tak v předtuše mrzkého konce nabízí Fagi útěchu slovy: „Mistře Jane, opalovací krém?“ a fázi přípravy své knihy komentuje prostě: „Jsem ve vazbě.“ Je to dobré, dobré.
Fagi: Bezceler – život bez zeleniny. Vydalo nakladatelství Grada v roce 2015. 80. s. 149 Kč.