Boj s Islámským státem

Do Francie se z Iráku a Sýrie vrátilo 271 džihádistů

Boj s Islámským státem
Do Francie se z Iráku a Sýrie vrátilo 271 džihádistů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do Francie se z válečných zón v Sýrii a Iráku vrátilo 271 občanů, kteří tam odešli bojovat za islámské radikály. Je mezi nimi 54 nezletilých a pětina jsou ženy, řekl ministr vnitra Gérard Collomb v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche (JDD). Všechny navrátilce podle něj vyšetřuje prokuratura a někteří jsou ve vazbě.

Úřady odhadují, že celkem odešlo bojovat za radikály z takzvaného Islámského státu (IS) do Sýrie a Iráku asi 700 francouzských občanů. Francie stejně jako další evropské země řeší, jak s nimi po návratu do vlasti naložit.

Na otázku, kolik Francouzů bylo v bojích zabito, ale Collomb nedokázal odpovědět. „Tyto informace je obtížné získat,“ řekl. Odborník na džihádisty Romain Caillet ale podle JDD soudí, že o život přišlo „mnoho“ Francouzů. „To je stejně to, co si většina z nich přála,“ uvedl Caillet.

Poměrně nízký počet navrátilců z řad francouzských radikálů je podle něj dán tím, že Islámskému státu je těžké uniknout a válečnou zónu opustit. Syrsko-turecká hranice je navíc stále méně propustná. „Není to nemožné, ale musíte mít peníze a síť kontaktů,“ řekl Caillet. Větší šanci na útěk mají podle něj řadoví bojovníci než ti výše postavení, které IS chrání.

Islámský stát v posledních měsících ztratil rozsáhlá území v Sýrii i Iráku. Arabsko-kurdské jednotky nyní dobývají východosyrskou Rakku. Město je hlavním syrském střediskem islamistů. Hlavní bašta IS v Iráku, město Mosul, je už od července v rukou iráckých sil.

Ilustrační foto - Shutterstock

 

Echo24, ČTK