zajatci v libyi

Běženci jsou drženi jako zajatci a týráni. OSN znepokojilo video z Libye

zajatci v libyi
Běženci jsou drženi jako zajatci a týráni. OSN znepokojilo video z Libye

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Organizace spojených národů vyjádřila znepokojení nad videem s 260 somálskými a etiopskými běženci, kteří jsou drženi jako zajatci v Libyi. S odkazem na čtvrteční zprávu OSN o tom v pátek informoval zpravodajský server BBC. Záznam koloval na Facebooku.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvedla, že na videu jsou lidé, kteří se tísní v místnosti, kde je drží pašeráci lidí nebo zločinecké gangy. Na mnohých je prý vidět strach. Záznam podle IOM získal novinář z Turecka prostřednictvím videohovoru s členem zločineckého gangu.

„Jsem tady už rok. Denně mě bijí. Přísahám, že nejím jídlo,“ citovala IOM jednoho z běženců.

Důvod videohovoru není znám. Zástupce IOM Mohammed Abdiker však uvedl, že „video, na němž jsou nevinní migranti a uprchlíci týráni a mučeni, je velmi znepokojující“. IOM podle něj odsuzuje, jak zločinecké gangy prostřednictvím sociálním sítí nutí rodiny zadržovaných běženců posílat peníze za jejich propuštění.

Obrázky z videoklipu z Facebooku zobrazující stovky somálských a etiopských migrantů a uprchlíků, kteří jsou drženi proti své vůli. Tváře jsou rozmazané kvůli ochraně zobrazených osob. - FOTO: iom.it

Hlavní trasa afrických migrantů, kteří se snaží doplavit do Evropy, vede přes Libyi. V posledních třech letech se na tuto cestu každý rok vydalo asi 150.000 lidí. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přišlo od počátku roku do Itálie zhruba 61.250 běženců, což znamená více než třicetiprocentní nárůst proti stejnému období loňského roku.

Příchod běženců z Afriky do Itálie nastal poté, co EU loni uzavřela dohodu s Tureckem. Díky ní téměř přestali utečenci přicházet do Evropy z Blízkého východu přes Turecko a Řecko. V roce 2015 jich takto přišel do Evropy více než milion.

,

16. června 2017