Šansonem francouzské mafiánky přes hrůzu otců severských dětí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ležérní, citlivé, rozmanité nové album Szidi Tobias
O zpěvačce lze číst, že je pokračovatelkou Hany Hegerové i „královnou středoevropského šansonu“. První není pravda už proto, že Hegerová nikdy tak nechraptěla, druhé proto, že Tobias zpívá sice zrovna tak dobře slovensky, maďarsky i česky, ale jiné řeči na repertoáru nemá. Fakt je, že na československé scéně je unikátem: alba připravuje s ustálenou skupinou spolupracovníků, výrazné a záhy zřejmé melodie jsou popsány ambiciózními texty o lásce, životě, víře. Průlomem bylo třetí zpěvaččino album Pod obojím, vydané s odstupem po předešlých dvou a osvěživé poetikou i nároky. Od té doby však jedno album střídá druhé, takže výsledné komplety přes svou krásu znějí podobně. Posluchač se vždy dočká kabaretního čísla, melancholického rozjímání či rytmického dupání. Aktuální, s adventem vydaný part jedenácti písní se jmenuje Jolanka.
Szidi Tobias: Jolanka. Vydal Pavian Records, 299 Kč.
Více o koncertní šňůře k albu na stránkách www.sziditobias.cz
Francouzská mafiánka alžírské krve po našemu v Hradci Králové
Režisér Jan Frič patří k výrazným divadelním tvůrcům, přitom v lidovém povědomí jeho jméno zafixováno není. Je to škoda, neboť užívaje pevných dramatických textů vytváří fantaskní nápadité výjevy, jež připomínají nervozitu a ambice devadesátých let. Je to poetika „poutníků na rozcestí“: třicátník Frič si ještě pamatuje absurditu kultury minulého režimu, a zároveň byl formován nástupem západní popkultury. Z intenzity tohoto střetnutí žijí tehdejší děti dosud a bude napínavé sledovat, jak dlouho může jejich energetický zdroj působit osvěživě. Aktuálně režisér chystá komedii Fligny, koks a kutilové francouzského Alžířana Mohameda Rouabhiho. Už název připomíná ušmudlané filmové gangsterky, zobrazující mafiány jako komické, kdepak hrůzostrašné figury. V české premiéře hrají J. Zapletal, O. Malý, J. Tvrdík, J. Panzner a další.
Mohamed Rouabhi: Fligny, koks a kutilové. Klicperovo divadlo, Hradec Králové. Premiéra 13. 12., reprízy 15. a 31. 12., 12., 15. a 28. 1. Více na www.klicperovodivadlo.cz
Hrůza, děs a běsy očima otců severských dětí
Advent je štědrý na předpokládané knižní hity a výmysly pro fajnšmekry. K takovým patří i komiks miniatur Johna Kenna Mortensena, neboť je-li pravda, že nejlíp prodává jednoduchý silný příběh, bude tato knížka brzy fuč: dánský scenárista totiž v nemnohých volných chvílích svého života kreslí na lepicí poznámkové bloky příšery a obludy. Nechává je splývat s různými přírodními tvary (kopci, ostrovy atp.) a za partnery jim dává zamyšlené caparty a prcky, kteří mají dost fantazie, aby zahlédli jejich poutavý svět, schovaný za pahýly stromů anebo mezi mořskými vlnami. Poetika černo-žlutých obrazů je snadno představitelná na verších překladatele Richarda Klíčníka: „Dřív než padne šero / a s ním temný sen, / brousí stvůrné pero / John Kenn Mortensen. // Příšery se trousí / na žluté lepíky, / ve tmě práskaj vousy / a žerou klučíky.“
John Kenn Mortensen: Lepíkové příšery. Přeložil Richard Klíčník, vydalo nakladatelství Argo. 80 s., 198 Kč.
Válečná procházka 20. stoletím coby advetní kino na Artu
Známý slogan, že filmu sluší válka, doloží o nadcházejícím víkendu program ČT Art. V sobotu lze zhlédnout jeden z nejlepších válečných snímků vůbec, čínský černobílý špektákl Nanking! Nanking!, jenž dokumentuje, proč jsou vztahy Číny a Japonska dodnes tolik napjaté. V neděli uvede stanice český televizní film o politických a vojenských intrikách v nejvyšších vrstvách rakousko-uherské společnosti v půli první světové války: soudní drama Případ Auffenberg, ztvárňující proces s vysokým rakouským generálem. Snímku bude předcházet katalánský kolega o druhé světové válce Klaun a Führer. To je příběh geniálního klauna, jenž se po obsazení Dánska s rodinou odstěhuje do Berlína, kde v obavách o jejich životy slouží nacistickému režimu a má vystoupit na oslavách Hitlerových narozenin, zrovna když mu hereckého partnera deportují do lágru.
Nanking! Nanking! 13. 12. od 22.15
Klaun a Führer 14. 12. od 20.20
Případ Auffenberg 14. 12. od 22.50