Úniky z živých policejních spisů

Vzniká komise na šetření úniku policejních spisů k Babišovi

Úniky z živých policejních spisů
Vzniká komise na šetření úniku policejních spisů k Babišovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poslanecká vyšetřovací komise navržená kvůli možným únikům informací z živých policejních spisů v souvislosti s bývalým ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a jeho možnému protizákonnému jednání by mohla začít jednat již tento týden. Poslanci si její vznik odhlasovali poté, co na veřejnost pronikly nahrávky, v nichž Andrej Babiš s bývalým redaktorem MF Dnes Markem Přibilem ve spisech listují. Otázkou však je, zda vůbec sněmovna složení komise schválí a jestli do srpna stihne vůbec něco prošetřit.

„Pokud se objeví informace, že jsou tyto elementární principy v ohrožení, Poslanecká sněmovna by neměla zůstat nečinná,“ řekl krátce po hlasování o vzniku komise předkladatel Lukáš Pleticha (ČSSD), který je zároveň navržen na jejího člena.

Komise má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu. Podle Martina Plíška, jenž je navržen do komise za TOP 09, by se mohla věnovat i politické odpovědnosti při zneužití médií ze strany předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

„Budeme chtít znát informace od policie i od státního zastupitelství, jak bylo s těmi informace nakládáno a jak byly zabezpečeny proti úniku. Budeme se snažit prověřit, zda k únikům skutečně došlo. Pokud komise zjistí, že ano, může na Andreje Babiše podat trestní oznámení nebo podat návrh na legislativní změny,“ řekl pro Echo24 Martin Plíšek.

Hnutí ANO by zase podle navrženého člena Radka Vondráčka chtělo prověřit úniky z policejních spisů obecně. „Těch úniků je poslední dobou na straně policie enormní množství. Kauz je několik a už se zde pomalu jedná o systémové selhání a to už je poté otázka na policii a na ministra vnitra,“ řekl pro Echo24 Vondráček.

Každý poslanecký klub bude mít v komisi jednoho člena. Ty musí schválit sněmovna, což by podle člena volební komise Jiřího Koubka z TOP 09 mohlo proběhnout ve čtvrtek. „Předpokládám, že bude předběžná shoda na předsedovi. Svého kandidáta bude zřejmě mít hnutí ANO a poté bude nějaký protikandidát,“ řekl Koubek.

Vondráček však potvrdil, že on sám by upřednostnil předsedu z opozice. S tím souhlasí i ČSSD, které navrhuje na člena komise Lukáše Pletichu, tedy předkladatele návrhu na vznik komise. Ten sám na předsedu také kandidovat nebude. „Počkáme si na nominace z ostatních klubů a vůbec bych se nebránil tomu, kdyby to byl zástupce opozice,“ potvrdil pro Echo24 předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Andrej Babiš - FOTO: Jan Zatorsky

Důležitější hlasování však bude poté o předsedovi komise. Podle opozice je totiž možné, že Andrej Babiš bude volbu zdržovat a protahovat, aby komise vůbec nemohla práci začít. Ta však musí výsledky své práce zveřejnit nejpozději do konce srpna. „Nemůžeme odhadnout, jak se budou subjekty ve sněmovně chovat. Jestli bude spíše vůle se něčím zabývat nebo nic nedělat,“ řekl pro Echo24 Marek Benda (ODS), který také očekává, že členové komise budou tento týden schváleni.

Navržení členové komise:
Martin Plíšek – TOP 09 a Starostové
Lukáš Pleticha – ČSSD
Radek Vondráček – ANO 2011
Marek Benda – ODS
Petr Kudela – KDU-ČSL
Josef Zahradníček – KSČM
Jiří Štětina – Úsvit – Národní koalice

Zbytečná komise?

Podle Radka Vondráčka je však již nyní zřejmé, že komise do konce srpna nic nezjistí. A jelikož se blíží volby, může celá její činnost být vcelku zbytečná. Už teď říkám, že ta lhůta nebude stačit a je pak otázka vzhledem k blížícím se volbám, co dál. Spíš to ve mně budí dojem, že jde to politické gesto,“ dodává kriticky člen hnutí ANO. Odposlechy, z nichž je patrné, že Andrej Babiš s bývalým redaktorem MF Dnes nahlížejí do živého policejního spisu ke kauze Bereta, jsou podle něj neověřitelné. „Všichni aktéři tam popírají, že by k jakýmkoliv předávání informací docházelo. Nemůžeme ověřit ani pravost těch nahrávek a považuji to za čistě politický útok,“ říká.

Nejednotní lidovci

Vznik komise jednohlasně podpořily ODS, TOP 09, ČSSD i komunisté. Proti naopak bylo hnutí ANO a někteří poslanci z hnutí Úsvit a překvapivě i část koaliční KDU-ČSL. Proti vzniku byl například ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Moje zkušenost za poslední tři roky neukázala, že by nějaká speciální zřízená komise sněmovnou přinesla kýžené výsledky. Kromě toho, že potom unikají informace do médií, ze kterých nelze usoudit, jak jsou informace objektivní nebo účelové,“ řekl Jurečka pro Echo24 na dotaz, proč hlasoval proti. Existují podle něj standardní mechanismy jako je třeba Generální inspekce bezpečnostních sborů, které by takové věci měly řešit.

Vznik komise naopak podpořil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. „Osobně jsem vznik komise podpořil. Mimo jiné na základě mé osobní zkušenosti s prací a výsledky vyšetřovací komise k reorganizaci Policie ČR. Rozhodně to nepovažuji za promarněný čas. Obecně vyšetřovací komise samozřejmě nemají ambici suplovat práci kompetentních vyšetřovacích orgánů,“ uvedl pro Echo24 Bartošek. Za jedny z hlavních podmínek práce poslanecké komise považuje právě součinnost s policií, respekt k právu a povinnost nezaujatosti a mlčenlivosti.