Podvodná dotace?

OLAF: Vepřín v Letech získal dotaci podvodem. Má vrátit 10 milionů

Podvodná dotace?
OLAF: Vepřín v Letech získal dotaci podvodem. Má vrátit 10 milionů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropský úřad proti podvodům (OLAF) požaduje vrácení dotace 375 000 eur (10,35 milionu Kč) od firmy AGPI, která provozuje vepřín v Letech. OLAF dospěl k závěru, že firma formálně převedla podíly v dceřiné společnosti, která provozuje výrobnu vajec, aby dosáhla na dotaci pro začínající zemědělce. Uvedl to server iROZHLAS.cz.

O vyšetřování informoval OLAF ve své výroční správě. Z té vyplývá, že písecká zemědělská společnost AGPI má vrátit dotaci 375 tisíc eur (10,35 milionů korun) za rekonstrukci výrobny vajec ve Vrcovicích. Evropské i české úřady, které případ šetří, jsou přesvědčeny, že AGPI a. s. v roce 2011 převedla 52procentní podíl své dceřinné společnosti AGPI Vajax, s.r.o. na Jiřího Leskovce a Petra Lacinu.

Lacinovi i Leskovcovi bylo tou dobou méně než 40 let a a AGPI Vajax od roku 1998 nevyvíjela žádnou činnost. Díky tomu splnila obě podmínky pro vyplacení dotace určené pro mladé a začínající zemědělce, píše server iROZHLAS.cz.

Obě firmy však doposud sídlí na stejné adrese v hlavním areálu AGPI ve Vrcovicích. Mateřská AGPI navíc uvádí na svých webových stránkách výrobnu vajec jako součást svého portfolia zemědělských podniků.

Z výroční zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) rovněž vyplývá, že Evropská komise bude vymáhat peníze zpět. Pro server iROZHLAS.cz to potvrdily mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) a Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Firma AGPI však pochybení odmítá a podle mluvčího Jana Čecha se chce bránit: „Jsme přesvědčeni, že jsme žádné zákony České republiky ani pravidla poskytování dotací neporušili a všemi prostředky včetně soudu budeme bránit naše práva,“ uvedl Čech pro Radiožurnál.

Nárok na přidělené peníze přitom již dříve kontroloval Státní zemědělský intervenční fond. Ten však podle mluvčího Jana Čecha žádné pochybení nezjistil. Připomněl také, že Evropská unie v minulosti už jednou žádala vrácení peněz na tento projekt. „My jsme se ale odvolali a toto rozhodnutí bylo zrušeno. Domnívám se, že teď to bude podobná situace,“ uvedl Čech pro ČTK.

Firma AGPI je známá také díky kauze odkupu vepřína v Letech vládou. Vepřín stojí totiž na místě bývalého sběrného tábora pro Romy, stát chce na jeho místě postavit památník obětem romského holokaustu.

,

5. října 2017