Tržby výrobců strojů a zařízení v ČR loni klesly na 337 mld. Kč
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tržby výrobců strojů a zařízení v Česku loni meziročně klesly zhruba o procento na 337,3 miliardy korun. Za posledních devět let byly druhé nejvyšší, proti krizovému roku 2009 vzrostly o 40 procent. Vyplývá to ze společných statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého statistického úřadu. Podle zprávy MPO měla na tržbách největší podíl výroba průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení.
Počet zaměstnanců v oboru loni meziročně vzrostl o 1,2 procenta na 126 359. Zvyšuje se nepřetržitě od roku 2010, za předkrizovou úrovní z roku 2008 však zaostává téměř o desetinu. Rychlejšímu růstu zaměstnanosti bránily relativně vysoké nároky na kvalifikaci pracovní síly. Počet firem v odvětví naopak od roku 2010 klesá. Loni se meziročně snížil téměř o tři procenta na 5052.
Průměrná mzda v oboru se loni zvýšila o čtyři procenta na 29 378 korun. V porovnání s průměrnou mzdou v celé ČR byla o šest procent vyšší.
Vývoz strojů a zařízení loni meziročně vzrostl o 6,7 procenta na 474 miliard korun. Téměř třetina exportu šla do Německa, s odstupem následovaly Slovensko, Francie (po šesti procentech), Velká Británie (pět procent) a USA (čtyři procenta. Dovoz se snížil o 2,7 procenta na 329,9 miliardy korun. Dominantní bylo opět Německo (38 procent), následují Itálie (osm procent), Čína (sedm procent), Japonsko a USA (pět procent).
Produkce v oboru sahá od výroby turbín, dopravních a vzduchotechnických zařízení, zemědělských, potravinářských, textilních, papírenských a stavebních strojů až po kovoobráběcí a tvářecí stroje. Výší tržeb se ve zpracovatelském průmyslu řadí na třetí místo za výrobu motorových vozidel a produkci počítačů, elektronických a optických přístrojů.